komunikat prasowy

Eko-kocioł na 100 proc. 27 maja 2010

Za prawie 230 mln zł konsorcjum, którego liderem jest RAFAKO S.A., dostarczy dla Elektrowni Jaworzno III kompletny kocioł na biomasę wraz z urządzeniami pomocniczymi. Będzie to jedna z największych w Polsce jednostek wytwórczych wykorzystujących wyłącznie paliwa odnawialne jako źródło energii.

Za prawie 230 mln zł konsorcjum, którego liderem jest RAFAKO S.A., dostarczy dla Elektrowni Jaworzno III kompletny kocioł na biomasę wraz z urządzeniami pomocniczymi. Będzie to jedna z największych w Polsce jednostek wytwórczych wykorzystujących wyłącznie paliwa odnawialne jako źródło energii.

Dla RAFAKO S.A. z Raciborza, producenta kotłów i urządzeń ochrony środowiska dla energetyki zawodowej i przemysłowej, to wyjątkowo ważny projekt z segmentu technologii fluidalnych. - Dostarczyliśmy wiele kotłów fluidalnych dla krajowych i zagranicznych odbiorców, ale były to kotły opalane węglem lub też jednocześnie węglem i biomasą. Dla jaworznickiej elektrowni dostarczymy zaś kocioł opalany wyłącznie biomasą ? wyjaśnia Wiesław Różacki, prezes zarządu i dyrektor generalny RAFAKO S.A. - To pierwszy tego typu projekt realizowany przez RAFAKO, który przywraca naszą silną pozycję w zakresie dostawców technologii fluidalnej ? dodaje prezes Różacki.

Kontrakt wartości około 230 mln zł podpisano 24 maja 2010 r. w Jaworznie.

Wydajność nominalna kotła wyniesie ponad 200 t pary/h. Jednostka spalać będzie biomasę leśną (tj. zrębki drzewne, pelety z drewna) oraz tzw. agro pochodzenia rolniczego (pelety rzepakowe, pelety ze słomy rzepakowej, pelet z otrąb zbożowych, śrutę zbożową, pelety z nasion i łusek słonecznika, makuchę rzepakową itp.). - To projekt bardzo trudny technologicznie ze względu na rodzaj paliwa, jakim jest biomasa ? zauważa Krzysztof Burek, wiceprezes ds. handlowych RAFAKO S.A. - Biomasa, szczególnie ta pochodzenia rolniczego, przysparza dużo problemów podczas spalania. Jest mieszaniną różnego rodzaju roślin, ale i wielu związków chemicznych, które przedostają się do roślin chociażby z nawozów ? tłumaczy wiceprezes Burek, ale zapewnia, że dostarczona przez RAFAKO S.A. z Raciborza jednostka wytwórcza będzie w pełni nowoczesna i gwarantująca wysoką sprawność.

Co do tego wątpliwości nie ma prezes Południowego Koncernu Energetycznego S.A. Jan Kurp przypomina, że raciborskie RAFAKO jest jednym z podstawowych dostawców urządzeń, które pracują w ośmiu elektrowniach należących PKE. - W latach 90-tych RAFAKO zrealizowało w Elektrowni Jaworzno III pierwszą w Polsce instalację odsiarczania spalin metodą mokrą. Teraz realizuje dla nas prototypowy kocioł na biomasę. Myślę, że to będzie podobny hit i sukces RAFAKO ? uważa prezes Jan Kurp.

Na zdj. (od lewej) prezes PKE S.A. Jan Kurp, prezes OMIS Wiesław Szczepkowski, prezes RAFAKO S.A. Wiesław Różacki i wiceprezes RAFAKO Krzysztof Burek.

Krzysztof Zamasz, wiceprezes ds. handlowych Tauron Polska Energia, wyjaśnia, że to jedna z wielu inwestycji ekologicznych realizowanych w Grupie Tauron, którą tworzy m.in. Południowy Koncern Energetyczny i należąca do niego Elektrownia Jaworzno III. - Projekt ten idealnie wpisuje się w strategię Polski, ale i Grupy Tauron, która mówi o zwiększeniu udziału produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Chcemy mieć w tym swój udział, tym bardziej, że również nasi klienci zainteresowani są ekologiczną energią ? mówi wiceprezes Zamasz.

Kompletny, nowoczesny i spełniający normy ekologiczne kocioł na biomasę wraz z urządzeniami pomocniczymi oraz kompletnym układem składowania i podawania biomasy w Elektrowni Jaworzno III oddany ma zostać do użytku do końca września 2012 roku. Dostawą tych ostatnich urządzeń zajmie się firma OMIS z Ostrołęki, z którą RAFAKO tworzy konsorcjum. Wszystko kosztować ma około 230 mln zł.

* * *
ZDJĘCIA DO POBRANIA:

RAFAKO 1 ? Eko-kocioł na 100 proc.
PODPIS: Kontrakt wartości około 230 mln zł podpisano 24 maja 2010 r. w Jaworznie.

RAFAKO 2 ? Eko-kocioł na 100 proc.
PODPIS: Na zdj. (od lewej) prezes PKE S.A. Jan Kurp, prezes OMIS Wiesław Szczepkowski, prezes RAFAKO S.A. Wiesław Różacki i wiceprezes RAFAKO Krzysztof Burek.

* * *
PLIKI DO POBRANIA:

RAFAKO (inf. prasowa - DOC) - Eko kocioł na 100 proc.
RAFAKO (inf. prasowa - RTF) - Eko kocioł na 100 proc.

* * *

RAFAKO S.A.
RAFAKO S. A. jest największym europejskim producentem kotłów dla energetyki zawodowej i przemysłowej, urządzeń ochrony środowiska oraz dostawcą kompletnych bloków energetycznych ?pod klucz?. Kapitał zakładowy wynosi 139.200.000,00, zł.

« WSTECZ