komunikat prasowy

Dzień otwarty Ośrodka Szkolenia Zawodowego RAFAKO S.A. 6 maja 2017

W sobotę, 6 maja, tegoroczni absolwenci gimnazjów oraz ich rodzice, mogli zobaczyć jak przebiega nauka zawodu ślusarz-spawacz w Ośrodku Szkolenia Zawodowego RAFAKO S.A. Mistrzowie zawodu oprowadzali zainteresowanych po pracowniach i warsztacie, a uczniowie prezentowali swoje umiejętności, które nabyli w tej właśnie placówce.

Nauka w Ośrodku Szkolenia Zawodowego RAFAKO trwa trzy lata. Przyszli ślusarze pod okiem doświadczonych specjalistów uczą się zawodu. Dodatkowo zdobywają uprawnienia spawacza. Osoby, które decydują się na naukę w OSZ dostają również gwarancję zatrudnienia po zakończeniu edukacji.

Zajęcia teoretyczne (podstawa programowa) odbywają się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” w Raciborzu. Praktykę uczniowie poznają bezpośrednio na warsztatach raciborskiej Spółki. Do swojej dyspozycji mają nowoczesne sprzęty oraz fachową wiedzę mistrzów zawodu. – Utrzymujemy wysoki poziom kształcenia. Z roku na rok staramy się wprowadzić dodatkowe ulepszenia. Od tego roku szkolnego wdrożyliśmy obowiązkowe lekcje czytania rysunku technicznego na rysunkach produkcyjnych. Dotąd nasi uczniowie potrafili tylko tworzyć takie rysunki, a czytania uczyli się dopiero podczas pracy na warsztacie. Teraz chcemy, aby byli kompletnie przygotowani. Wraz z nowym rokiem szkolnym, chcemy jeszcze bardziej zadbać o dyscyplinę przy stanowiskach wydziałowych. Wprowadzane zmiany są po to, aby nasi uczniowie, po zakończeniu edukacji byli wartościowymi pracownikami, szytymi na miarę RAFAKO – podkreślał Jan Zdziebczok, kierownik Ośrodka Szkolenia Zawodowego RAFAKO S.A.

– Wybrałem tę szkołę, ponieważ ślusarz-spawacz to jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów na obecnym rynku pracy. Posiadając takie umiejętności nie będę miał problemu ze znalezieniem zatrudnienia na przyzwoitych warunkach i z ciekawym wynagrodzeniem. W RAFAKO nauka przebiega na naprawdę wysokim poziomie. Mamy możliwość pracować na bardzo dobrych sprzętach i uczyć się fachu od świetnych specjalistów, dlatego warto tu się uczyć - przekonywał Mateusz Stankiewicz, uczeń III klasy OSZ RAFAKO S.A. Podobnego zdania jest także Mateusz Moskwa, uczeń Technikum w CKZiU nr 2, który odbywa tu 5-tygodniową praktykę. – Obecnie uczę się w III klasie technikum, o profilu technik-mechanik, ale zdecydowałem się na praktyki w RAFAKO, ze względu na możliwość zrobienia kursu spawacza. Wybrałem metodę TIG, ponieważ kurs jest najdroższy i najtrudniejszy w opanowaniu, ale posiadając takie umiejętności, w przyszłości nie powinienem mieć problemu ze znalezieniem pracy – podkreślał Mateusz Moskwa.

Jak wygląda nauka w OSZ RAFAKO? Przekonali się tegoroczni absolwenci gimnazjów, którzy w sobotę przybyli na dzień otwarty. – Ośrodek Szkolenia Zawodowego zrobił na mnie pozytywne wrażenie. Daje wiele możliwości młodym ludziom. Na pewno będę składał tu dokumenty i mam nadzieję, że się dostanę – powiedział Marcin Szczuka, gimnazjalista, który uczestniczył w dniu otwartym.

Za rozpoczęciem nauki w OSZ przemawia z pewnością fakt, iż trzyletni okres edukacji połączony jest z umową o pracę, a uczeń staje się pracownikiem młodocianym. Co miesiąc otrzymuje również wynagrodzenie z tytułu wykonywania praktycznej nauki zawodu. Firma oferuje także świadczenia socjalne oraz BHP. Co najważniejsze, RAFAKO S.A. daje możliwość stałego zatrudnienia po zakończeniu szkoły oraz dalszego kształcenia i poszerzania swoich umiejętności. Podczas nauki zawodu ślusarza, uczniowie mogą zdobyć uprawnienia spawalnicze potwierdzone certyfikatem zgodnym z wymogami Unii Europejskiej, a to z kolei otwiera im ciekawe perspektywy zawodowe.

Nabór potrwa do 21 czerwca br. Dokumenty należy składać w sekretariacie CKZiU nr 2 „Mechanik” w Raciborzu, przy ul. Zamkowej 1.

 

ZOBACZ WSZYSTKIE