komunikat prasowy

O PRZYSZŁOŚCI POLSKIEJ ENERGETYKI 4 października 2011

RAFAKO, jak co roku, wzięło udział w Sympozjum Naukowo-Technicznym „Energetyka Bełchatów 2011”, gdzie poruszane były najważniejsze tematy dotyczące branży energetycznej.

RAFAKO, jak co roku, wzięło udział w Sympozjum Naukowo-Technicznym „Energetyka Bełchatów 2011”, gdzie poruszane były najważniejsze tematy dotyczące branży energetycznej.

Sympozjum, nazywane również najważniejszym energetycznym wydarzeniem roku, odbywało się w dniach 6-8 września. Była to już XIII edycja tego przedsięwzięcia, organizowanego przez PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. oraz redakcja „Energetyka Cieplna i Zawodowa”. RAFAKO natomiast było jednym ze sponsorów konferencji. Cieszyła się ona dużym zainteresowaniem, o czym świadczy udział około 500 osób. Poruszane były tu najistotniejsze problemy branży energetycznej. Uczestnicy dyskutowali m.in. nad nowym planem energetycznym dla Europy, który zakłada dalszą redukcję emisji CO2. Referat na ten temat przedstawił Krzysztof Burek, wiceprezes zarządu RAFAKO S.A. - Działania związane z wymuszaniem na energetyce dalszej redukcji emisji CO2 są nieuzasadnione, ponieważ wpływ energetyki na ilość dwutlenku węgla w atmosferze,  a co za tym idzie, jej negatywny wpływ na pogłębienie ocieplenia klimatu, nie został dokładnie sprawdzony. W tym zakresie jest coraz więcej wątpliwości różnych środowisk naukowych i technicznych na całym świecie. Jest to tym bardziej ważne, że mówimy tutaj o   sensowności kosztownych wielomilionowych inwestycji takich jak CCS, mających na celu ograniczenie emisji CO2 w momencie kiedy brak ich naukowego uzasadnienia. Widoczny jest tutaj akcent polityczny i to zostało wyraźnie powiedziane podczas sympozjum. Dyskusja na ten temat  na konferencji zbiegła się z opublikowaniem stanowiska USA w tej kwestii, w ramach którego prezydent Obama wstrzymał kosztowne inwestycje związane z CCS, o ile nie mają one uzasadnienia ekonomicznego. A dotyczy to praktycznie każdego tego typu projektu – mówi Krzysztof Burek, który uczestniczył również w otwarciu konferencji.

Konferencja połączona z wystawą była okazją do przeprowadzenia wielu ciekawych rozmów biznesowych

Podczas sympozjum toczyły się dyskusje również m.in. na temat możliwości budowania nowych bloków energetycznych w Polsce a także o problemach związanych z tzw. stalą T24, które zatrzymały w Europie budowę wielu bloków energetycznych. Uczestnicy konferencji zastanawiali się również nad tym jak będzie się kształtowała ostateczna cena energii oraz w jaki sposób będą przydzielane darmowe uprawnienia do emisji CO2. - Na konferencji poruszono wiele ważnych i ciekawych tematów. Obecnie trwa bardzo trudny okres dla energetyki, dlatego za wcześnie na jakieś wnioski, nie padły deklaracje o zdecydowanym pójściu w tym lub w innym kierunku, nie podano też żadnych gotowych rozwiązań. Być może przyszły rok będzie w tym względzie przełomowy, ale jeszcze w tym roku należ spodziewać się wielu interesujących spotkań i zażartych dyskusji, szczególnie w sprawie kotłów na parametry nadkrytyczne. Czekamy też przecież z napięciem na rozstrzygnięcie przetargu w Elektrowni Opole – mówi Piotr Karaś, dyrektor Biura Marketingu, Postępu Technicznego i Rozwoju Technologii w RAFAKO S.A.

W trakcie sympozjum odbywała się również wystawa „Oferta dla energetyki”. Tradycyjnie RAFAKO zaprezentowało tu swoje stoisko. Cieszyło się ono bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających, była to również okazja do przeprowadzenia wielu ciekawych rozmów biznesowych. - To najważniejsza impreza tego typu w Polsce. Poza tym PGE jest jednym z naszych najważniejszych klientów, dlatego udział RAFAKO w tym wydarzeniu traktujemy bardzo poważnie. Nasza firma jest tu zawsze silnie reprezentowana – podsumowuje Piotr Karaś.
 
Patronat nad sympozjum sprawował prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

* * *
PLIKI DO POBRANIA:
RAFAKO (inf.prasowa - DOC) O przyszłości polskiej energetyki
RAFAKO (inf.prasowa - RTF) O przyszłości polskiej energetyki

* * *
ZDJĘCIA DO POBRANIA:
RAFAKO – O przyszłości polskiej energetyki
PODPIS: Konferencja połączona z wystawą była okazją do przeprowadzenia wielu ciekawych rozmów biznesowych

* * *
RAFAKO S.A.
RAFAKO S. A. jest największym europejskim producentem kotłów dla energetyki zawodowej i przemysłowej, urządzeń ochrony środowiska oraz dostawcą kompletnych bloków energetycznych „pod klucz”. Kapitał zakładowy wynosi 139.200.000,00, zł.

 

« WSTECZ