komunikat prasowy

Największy w Polsce blok energetyczny prawie na finiszu 26 lipca 2010

Budowa największego w Polsce bloku energetycznego o mocy 858 MWe w PGE Elektrowni Bełchatów S.A. jest już prawie na finiszu. Mechanicznie zmontowana jest już najważniejsza część jednostki, czyli kocioł na parametry nadkrytyczne. Pomyślnie przeszedł już próbę ciśnieniową.

Budowa największego w Polsce bloku energetycznego o mocy 858 MWe w PGE Elektrowni Bełchatów S.A. jest już prawie na finiszu. Mechanicznie zmontowana jest już najważniejsza część jednostki, czyli kocioł na parametry nadkrytyczne. Pomyślnie przeszedł już próbę ciśnieniową.

Budowany w Elektrowni Bełchatów blok nadkrytyczny o mocy 858 MWe będzie zupełnie niezależną jednostką.

Budynek kotłowni ma wysokość około 139 m, a do jego budowy oraz kotła i instalacji pomocniczych zużyto prawie 42 tys. ton stali. Pod koniec czerwca 2010 r. ekipy montażowe i inspektorzy firm Alstom i RAFAKO, a także inspektorzy Urzędu Dozoru Technicznego oraz przedstawiciele Elektrowni Bełchatów przeprowadzili próbę ciśnieniową tego najważniejszego dla bloku energetycznego węzła. Jej celem było sprawdzenie szczelności i wytrzymałości układu ciśnieniowego. Maksymalne ciśnienie próby wodnej wynosiło prawie 57 MPa (570 bar).

- Próba wypadła pomyślnie i teraz możemy przystąpić do bardzo pracochłonnych robót wykończeniowych związanych z izolacją poszczególnych elementów kotła i położeniem różnego rodzaju kabli elektrycznych zasilających, mierzących i sterujących dla całego systemu bloku ? mówi Jerzy Woszczek, dyrektor projektu Bełchatów 858 MWe w RAFAKO S.A. Kompletny blok ma zostać oddany do użytku w kwietniu 2011 r.

Przypomnijmy, blok energetyczny o mocy 858 MWe dla bełchatowskiej elektrowni buduje w systemie ?pod klucz? konsorcjum firm Alstom Power. RAFAKO S.A. jako członek konsorcjum Alstom Power ze Stuttgartu wykonuje prace związane z mechanicznym montażem i uruchomieniem wyspy kotłowej (kotłownia, elektrofiltr, instalacja odsiarczania spalin). Kontrakt wartości około 1 mld. euro podpisano w grudniu 2004 r. Dwa lata później rozpoczęto roboty budowlane. To największy budowany obecnie w Polsce blok energetyczny, ale z pewnością nie ostatni.

- W konsorcjum odpowiadamy za prace związane z mechanicznym montażem i uruchomieniem wyspy kotłowej bloku energetycznego ? mówi Jerzy Woszczek z RAFAKO S.A.

- Światowe trendy są takie, by budować duże jednostki. Bo im większy blok energetyczny, tym mniejsze koszty jednostkowe budowy i jego utrzymania. Trzeba też pamiętać, że standardy dla nowych elektrowni wyznaczane są na skalę światową. Głównie dotyczy to sprawności bloku i jego parametrów emisyjnych. Polskie elektrownie muszą więc dostosować się do tych tendencji ? ocenia dyrektor Woszczek.

PGE Elektrownia Bełchatów S.A. jest największą w Polsce i Europie elektrownią opalaną węglem brunatnym. Obecnie pracuje tu 12 bloków energetycznych (wszystkie z kotłami produkcji raciborskiej firmy), których łączna zainstalowana moc wynosi około 4,5 tys. MWe. Realizowany blok nadkrytyczny o mocy 858 MWe będzie zupełnie niezależną od infrastruktury starej elektrowni jednostką.

* * *
ZDJĘCIA DO POBRANIA:

RAFAKO 1 ? Największy w Polsce blok energetyczny prawie na finiszu
PODPIS: Budowany w Elektrowni Bełchatów blok nadkrytyczny o mocy 858 MWe będzie zupełnie niezależną jednostką.

RAFAKO 2 ? Największy w Polsce blok energetyczny prawie na finiszu
PODPIS: - W konsorcjum odpowiadamy za prace związane z mechanicznym montażem i uruchomieniem wyspy kotłowej bloku energetycznego ? mówi Jerzy Woszczek z RAFAKO S.A.

* * *
PLIKI DO POBRANIA:

RAFAKO (inf. prasowa - DOC) - Największy w Polsce blok energetyczny prawie na finiszu

RAFAKO (inf. prasowa - RTF) - Największy w Polsce blok energetyczny prawie na finiszu

* * *

RAFAKO S.A.
RAFAKO S. A. jest największym europejskim producentem kotłów dla energetyki zawodowej i przemysłowej, urządzeń ochrony środowiska oraz dostawcą kompletnych bloków energetycznych ?pod klucz?. Kapitał zakładowy wynosi 139.200.000,00, zł.

« WSTECZ