komunikat prasowy

Absolwent uszyty na miarę 30 czerwca 2010

Po 3 latach nauki mają fach w ręku i pracę w największym zakładzie w regionie. Najlepsi mają prawo wyboru działu, w którym chcą pracować, mogą też liczyć na wyższą pensję. Mowa o pierwszych absolwentach reaktywowanych w 2007 roku warsztatów szkolnych przy RAFAKO S.A.

Po 3 latach nauki mają fach w ręku i pracę w największym zakładzie w regionie. Najlepsi mają prawo wyboru działu, w którym chcą pracować, mogą też liczyć na wyższą pensję. Mowa o pierwszych absolwentach reaktywowanych w 2007 roku warsztatów szkolnych przy RAFAKO S.A.

52 spośród 61 absolwentów zdecydowało się na pracę w RAFAKO.

61 uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych w Raciborzu, który wspólnie z RAFAKO S.A. kształci przyszłych ślusarzy-spawaczy, odebrało w czwartek, 24 czerwca 2010 r., świadectwa ukończenia szkoły. - Przygotowujemy te klasy od strony teoretycznej, a zajęcia praktyczne organizuje RAFAKO ? wyjaśnia dr Sławomir Janowski, dyrektor raciborskiego ?Mechanika?, jak nazywany jest ZSM. Podkreśla, że kształcenie zawodowe powinno się odbywać w ścisłej współpracy z zakładami pracy. - Chodzi o to, by absolwenci byli rzeczywiście przygotowani do pracy w zawodzie od strony praktycznej. To z pewnością ułatwia im poruszanie się na rynku pracy ? twierdzi dyrektor Janowski.

?Rafakowska? tradycja

Tradycja kształcenia praktycznego w RAFAKO sięga roku 1962. Najpierw były to warsztaty szkolne prowadzone we współpracy z ?Mechanikiem?, a od roku 1981 samodzielna szkoła (Zespół Szkół Zawodowych RAFAKO). W 2000 r. zdecydowano jednak o jej zamknięciu. - Powróciliśmy do tej tradycji, ponieważ potrzebujemy fachowców ? stwierdza Krzysztof Burek, wiceprezes zarządu RAFAKO S.A. ds. handlowych. Na terenie zakładu przy ul. Łąkowej wybudowano nowy obiekt warsztatów szkolnych z salami wykładowymi wyposażonym w sprzęt multimedialny oraz z warsztatami (spawalnia na 40 stanowisk, warsztaty ślusarski i tokarski) wraz z zapleczem socjalnym.

- Nasza firma cały czas się rozwija. Reagujemy na zapotrzebowanie rynku, wprowadzamy nowe rozwiązania i technologie. Uczniowie mają okazję w tym wszystkim uczestniczyć. Poznają zagadnienia, których nie da się wyczytać z żadnych książek, lecz trzeba po prostu zobaczyć w praktyce. Z kolei dla nas to możliwość zabezpieczenia dobrych i wykwalifikowanych kadr na przyszłość ? dodaje wiceprezes Burek

Praca i nauka

Dwa dni pracy i trzy dni nauki. Żadnych nieobecności ? chyba, że to choroba i lekarz wystawił zwolnienie. Byli pracownikami młodocianymi RAFAKO delegowanymi do nauki w ?Mechaniku?. To oznacza, że każda nieobecność na lekcji w szkole traktowana była jako nieobecność w pracy. Wystarczyły trzy, by otrzymali zwolnienie z pracy. Dostawali niewielkie wynagrodzenie, mieli też opłacane składki emerytalne i ubezpieczeniowe. Okres nauki wlicza im się więc do okresu zatrudnienia.

- Było ciężko, zwłaszcza na początku. Ale to kwestia dobrej organizacji czasu i spokojnie można godzić pracę z nauką ? mówią zgodnie absolwenci. - Wybrałem tę szkołę głównie z powodu zapewnienia pracy. Cieszę się, że zaraz po skończeniu nauki, mam już pracę ? mówi Łukasz Bugdol. - Chętnie podejmę pracę w RAFAKO. Zamierzam też dalej się uczyć. Na razie od września technikum, potem może jakieś studia ? dodaje Przemysław Ziółkowski.

Pierwsi absolwenci reaktywowanych w 2007 roku warsztatów szkolnych przy RAFAKO S.A.

Prócz zawodu ślusarza w specjalności spawacz, w czasie 3 lat nauki uczniowie zdobyli też dodatkowe uprawnienia. To kurs spawania aż w trzech metodach (elektroda otulona, TIG i MAG), kurs palenia i podgrzewania gazowego, kurs czytania rysunku technicznego, część z nich skierowanych została również na kurs spawania dozorowego w metodzie 141. - To absolwenci uszyci na miarę naszych potrzeb i oczekiwań. Są prawdziwymi fachowcami ? mówi z zadowoleniem Andrzej Czech, kierownik działu szkolenia praktycznego w RAFAKO S.A. Na pracę w RAFAKO zdecydowało się 52 spośród 61 absolwentów szkoły. - To ich wybór. Każdy pracę ma zapewnioną ? podsumowuje A. Czech.

Dobra praca popłaca

Najlepsi mają też prawo wyboru działu, w którym chcą pracować, mogą również liczyć na wyższą pensję ? nawet o kilkaset zł! - Staraliśmy się tak zorganizować to kształcenie, by pokazać, że nauka i dobra praca przekładają się na późniejsze warunki zatrudnienia ? tłumaczy Anna Zembaty-Łęska, kierownik działu zarządzania personelem w RAFAKO S.A. - Najtrudniejszy etap w pracy, czyli adaptację, mają już za sobą. Teraz wszystko zależy już od nich. Jeśli zechcą się dalej uczyć, z pewnością będą awansować na wyższe stanowiska. Mogą też starać się o dofinansowanie nauki na studiach wyższych ? dodaje A. Zembaty-Łęska.

Na początek absolwenci szkoły zawodowej mogą zdobyć wykształcenie średnie w technikum dla dorosłych. - Trzeba sobie stawiać cele, a dla was tym kolejnym powinno być zdobycie tytułu technika. Mam nadzieję, że we wrześniu spotkamy się w tym samym składzie ? zachęcał absolwentów dyrektor ZSM w Raciborzu.

Pierwsi absolwenci reaktywowanej szkoły ?rafakowskiej? odebrali świadectwa 24 czerwca 2010 r. Uroczystość odbyła się w Domu Strzeleckim RAFAKO przy ul. Łąkowej w Raciborzu. Wyróżniający się w praktycznej nauce zawody uczniowie otrzymali nagrody. Z klasy III c najlepsi w swoich fachu okazali się Sebastian Nowak, Szymon Wolny i Tomasz Ząbek, zaś z klasy III d Dawid Libowski, Marcin Korycki i Dawid Ternka.

Nagrody odebrali też laureaci zorganizowanego po raz pierwszy przez RAFAKO i ZSM konkursu spawalniczego ?Przyłbica?. - Konkurs adresowany jest do uczniów ostatnich, trzecich klas. Składa się z dwóch części, teoretycznej i praktycznej. Będziemy go z pewnością kontynuować w kolejnych latach ? zapewnia Andrzej Czech. Laureatami pierwszej edycji konkursu zostali: Przemysław Ziółkowski, Patryk Kudla i Patryk Franiczek.

Laureaci konkursu spawalniczego ?Przyłbica?. Od lewej: Przemysław Ziółkowski, Patryk Kudla i Patryk Franiczek.

Największy zakład pracy w regionie
RAFAKO S.A. jest uznanym w świecie producentem kotłów i instalacji ochrony środowiska dla energetyki zawodowej i przemysłowej. Obecnie pracuje tu blisko 2 tys. osób, w większości mieszkańcy Raciborszczyzny, ale i okolicznych miejscowości. Każdego roku przyjmowani są nowi pracownicy, ponieważ firma się rozwija ale też istnieje naturalny ruch kadrowy (emerytury, zwolnienia, awanse).

ZADOWOLENI ABSOLWENCI

Przemysław Ziółkowski z Raciborza
Ta nauka dała mi przede wszystkim wykształcenie i pracę, o którą dziś trudno. Naukę będę wspominał bardzo dobrze. Choć bywa to trudne, można ją spokojnie połączyć z pracą. Chętnie podejmę pracę w RAFAKO. Edukację będę kontynuował w technikum, marzą mi się też studia.

Łukasz Bugdol z Lubomi
Zdecydowałem się na tą szkołę głównie z powodu zapewnienia pracy w RAFAKO. W trakcie były oczywiście momenty zwątpienia, bo ciężko połączyć naukę z pracą. Ale jak się chce, to wszystko jest możliwe. Dziś jestem zadowolony, że udało mi się zdobyć zawód, dodatkowe kwalifikacje i że mam już pracę.

Tomasz Ząbek z Raciborza
Miałem okazję już wcześniej spróbować spawania i bardzo mi się ta robota spodobała. Szkołę wybrałem więc całkiem świadomie. Plusem okazało się też to, że te trzy lata nauki liczą się już do stażu pracy i zaraz po szkole ma się pracę zapewnioną. Będę kontynuował naukę w technikum, bo średnie wykształcenie to podstawa.

* * *
ZDJĘCIA DO POBRANIA:

RAFAKO 1 ? Absolwent uszyty na miarę
PODPIS: 52 spośród 61 absolwentów zdecydowało się na pracę w RAFAKO.

RAFAKO 2 ? Absolwent uszyty na miarę
PODPIS: Pierwsi absolwenci reaktywowanych w 2007 roku warsztatów szkolnych przy RAFAKO S.A.

RAFAKO 3 ? Absolwent uszyty na miarę
PODPIS: Laureaci konkursu spawalniczego ?Przyłbica?. Od lewej: Przemysław Ziółkowski, Patryk Kudla i Patryk Franiczek.

ZDJĘCIA DO SONDY:
Przemysław Ziółkowski, Łukasz Bugdol, Tomasz Ząbek

* * *
PLIKI DO POBRANIA:

RAFAKO (inf. prasowa - DOC) - Absolwent uszyty na miarę

RAFAKO (inf. prasowa - RTF) - Absolwent uszyty na miarę

* * *

RAFAKO S.A.
RAFAKO S. A. jest największym europejskim producentem kotłów dla energetyki zawodowej i przemysłowej, urządzeń ochrony środowiska oraz dostawcą kompletnych bloków energetycznych ?pod klucz?. Kapitał zakładowy wynosi 139.200.000,00, zł.

« WSTECZ