komunikat prasowy

RAFAKO zbuduje instalacje odsiarczania w Elektrowni Ostrołęka 24 lipca 2018

Konsorcjum RAFAKO S.A. i ENERGA Serwis Sp. z o.o. podpisały z Energa Wytwarzanie S.A. umowę na "Budowę Instalacji Odsiarczania Spalin II w Elektrowni Ostrołęka B". Wartość umowy Konsorcjum to ok. 200 mln zł netto, z tego dla RAFAKO przypada ok. 126 mln zł.

Kontrakt obejmuje budowę nowej instalacji odsiarczania spalin. RAFAKO wykorzysta własne technologie w tym zakresie (metodę mokrą wapienno – gipsową). Budowa drugiej linii odsiarczania jest niezbędna, aby Elektrownia mogła spełnić  kryteria ochrony środowiska zawarte w konkluzjach BAT. 

 - Dzisiejsze wydarzenie ma bardzo ważne znaczenie dla Grupy Energa, to gwarancja wzmocnienia naszej pozycji na krajowym rynku wytwórczym – powiedział Arkadiusz Siwko, prezes Zarządu Energa S.A. – Dzięki budowie drugiej instalacji odsiarczania spalin w Elektrowniach Ostrołęka dostosujemy bloki energetyczne do wymogów środowiskowych. Tego typu inwestycje zapewnią zwiększenie efektywności wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej. To istotne, bo zwiększanie efektywności produkcji energii przy jednoczesnej dbałości o środowisko jest dla nas priorytetem , czego właśnie  dowodem jest realizowany projekt IOS II.

  Projekt, zgodnie z umową, ma zostać zrealizowany nie później niż w czerwcu 2020 roku.

 - Od początku roku pozyskujemy zlecenia zgodnie z naszymi założeniami w obu strategicznych segmentach działalności. Do chwili obecnej, wraz z nowym kontraktem na instalację odsiarczania spalin w Elektrowni Ostrołęka, podpisaliśmy umowy na realizację projektów o wartości ponad 560 mln złotych (netto), z czego 180 mln złotych pochodzi z segmentu oil&gas. Oczekujemy, że w najbliższym czasie portfel zamówień RAFAKO powiększy się o kolejne pół miliarda złotych – stwierdziła Prezes Zarządu RAFAKO SA Agnieszka Wasilewska-Semail. - Nasze cele na 2018 rok nie są zagrożone – dodała.

  RAFAKO jest jedyną rodzimą firmą, która oferuje kompleksowe rozwiązania dostosowujące energetykę zawodową i przemysłową do nowych europejskich regulacji w zakresie emisji szkodliwych substancji – czyli do tzw. konkluzji BAT. Może wykonać zarówno nowe, spełniające zaostrzone kryteria instalacje, jak i dokonywać modernizacji istniejącej infrastruktury.  

 - Jako jedyna polska firma dysponujemy pełnym wachlarzem technologii w tym zakresie – podkreśliła Agnieszka Wasilewska Semail.  - Mamy kompetencje, mamy zasoby ludzkie i potrafimy dostarczyć rozwiązania "pod klucz", jednocześnie dając inwestorom komfort współpracy z firmą z ogromnym doświadczeniem.

  RAFAKO jako jedyna polska firma posiada samodzielne referencje w zakresie wykonywania i modernizacji instalacji ograniczających emisję szkodliwych związków do środowiska. Dysponuje technologiami w zakresie  instalacji odpylania, odsiarczania jak i odazotowania spalin. Kompetencje RAFAKO w kompleksowym dostarczaniu rozwiązań ochrony środowiska dla energetyki, pozwalają firmie konkurować także na światowych rynkach jak i rozwijać nowe technologie m.in. w zakresie wychwytu rtęci czy też cząstek submikronowych.  

 

 

 

 

RAFAKO S.A. jest liderem rynku urządzeń energetycznych w Polsce. Jest generalnym wykonawcą bloków energetycznych i największym w Europie producentem kotłów. Firma oferuje projektowanie i produkcję szerokiej gamy kotłów, w tym kotłów na parametry nadkrytyczne i kotłów fluidalnych a także urządzeń ochrony środowiska, w tym instalacji odsiarczania i odazotowania spalin oraz elektrofiltrów. Ponadto, od szeregu lat dostarcza kotły do termicznej utylizacji odpadów, do spalania biomasy oraz kotły odzyskowe. Spółka jest również liderem na rynku polskim w dziedzinie instalacji odsiarczania spalin metodami mokrą i półsuchą. Firma posiada referencje w szeregu krajów Europy i Azji, w tym w Chinach, Turcji, Indiach, krajach Półwyspu Bałkańskiego, Niemczech, Francji, Szwajcarii, Belgii, Czechach i w Skandynawii.

 

 

KONTAKT DLA MEDIÓW:

 

Jacek Balcer

Rzecznik Prasowy Grupy PBG

tel. +48 61 66 51 793

kom. +48 605 470 718

e-mail: jacek.balcer@gkpbg.pl    

ZOBACZ WSZYSTKIE