komunikat prasowy

Festiwal Perspektyw z udziałem RAFAKO 16 października 2015

W piątek, 16 października w Arenie RAFAKO odbył się Festiwal Perspektyw, który otworzył projekt edukacyjno - medialny pt. „Czas na zawodowców”, realizowany przez Wydawnictwo Nowiny Sp. z o.o., we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Raciborzu i Prezydentem Miasta Raciborza w partnerstwie z organizacjami przedsiębiorców. Jednym z partnerów przedsięwzięcia było RAFAKO S.A.

W piątek, 16 października w Arenie RAFAKO odbył się Festiwal Perspektyw, który otworzył projekt edukacyjno - medialny pt. „Czas na zawodowców”, realizowany przez Wydawnictwo Nowiny Sp. z o.o., we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Raciborzu i Prezydentem Miasta Raciborza w partnerstwie z organizacjami przedsiębiorców. Jednym z partnerów przedsięwzięcia było RAFAKO S.A.

24 stoiska promujące raciborskie szkolnictwo zawodowe, a przy nich setki zainteresowanych gimnazjalistów oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych – tak w skrócie można opisać Festiwal Perspektyw, który odbył się w piątkowy poranek w Arenie RAFAKO. Otworzył on projekt edukacyjno - medialny pt. „Czas na zawodowców” adresowany przede wszystkim do uczniów stojących u progu wyboru szkoły ponadgimnazjalnej. - Jego głównym celem jest zachęcanie do zdobywania przez młodzież zawodów i kompetencji odpowiadających potrzebom współczesnego, lokalnego rynku pracy. Chcemy pomóc podjąć im mądre decyzje. Nasi dziennikarze często spotykają się z nauczycielami, uczniami oraz ich rodzicami, którzy sygnalizują, że jest spora luka w informacjach na temat kształcenia zawodowego, dlatego postaramy tę lukę zapełnić – podkreślał Arkadiusz Gruchot, prezes Zarządu Wydawnictwa Nowiny Sp. z o.o.    

Po oficjalnym otwarciu festiwalu podpisano porozumienie pomiędzy Powiatem Raciborskim a Śląskim Kuratorium Oświaty. W ramach porozumienia Śląski Kurator Oświaty planuje wdrożenie pilotażowego programu monitorowania rozwoju zawodowego absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Program nosić będzie nazwę „Badanie losów absolwentów”.


- Celem programu jest kształtowanie u uczniów pozytywnej postawy uczenia się przez całe życie, a także wspomożenie dyrektorów szkół oraz organów prowadzących te szkoły w analizowaniu efektywności działalności dydaktycznej, wychowawczej oraz opiekuńczej szkół i placówek - mówił wicestarosta raciborski Marek Kurpis. Porozumienie podpisali Śląski Kurator Oświaty Stanisław Faber, a w imieniu Powiatu Raciborskiego starosta Ryszard Winiarski oraz wicestarosta Marek Kurpis.

Jednym z partnerów projektu jest firma RAFAKO S.A. - Od kiedy objęliśmy kadencję w starostwie, jasno sobie powiedzieliśmy, że będziemy bardzo mocno zabiegać o nasze szkolnictwo. Udało nam się utworzyć dwa Centra Kształcenia Zawodowego, teraz musimy je skutecznie wypromować. Dzisiejszy Festiwal Perspektyw, to jeden z zabiegów tej promocji. Cieszymy się, że duże raciborskie przedsiębiorstwa wsparły i przyłączyły się do naszej inicjatywy – mówił Ryszard Winiarski, starostwa raciborski. - Z firmą RAFAKO nasz Zespół Szkół Mechanicznych współpracuje od lat. Efektem tego partnerstwa są wykwalifikowani spawacze, którzy od razu po zakończeniu nauki znajdują zatrudnienie w RAFAKO. Tym sposobem zmniejsza się bezrobocie w naszym powiecie, ale też pozyskujemy specjalistów, których na naszym rynku ciągle brakuje – dodał R. Winiarski.


Szkolnictwo zawodowe oraz projekt „Czas na zawodowców” chwalił również wiceprezes RAFAKO S.A Krzysztof Burek. - Jesteśmy jednym z partnerów tego przedsięwzięcia, ale też szczycimy się mianem największego pracodawcy w mieście. Dla nas istotne jest, aby osoby, które w przyszłości będą u nas procowały, posiadały odpowiednie kwalifikacje, doświadczenie i zawód. Myślę, że ta inicjatywa jest bardzo ciekawa, bo pomoże wykształcić fachowców, jakich aktualnie potrzeba na rynku pracy. Dodam tylko, że jesteśmy zainteresowani nie tylko ślusarzami i spawaczami, będziemy poszukiwać również specjalistów w branży budowlanej, elektryków czy osoby do pracy nad projektami – podkreślał Krzysztof Burek, wiceprezes Zarządu, Dyrektor ds. Handlowych w RAFAKO S.A.


Festiwal Perspektyw trwał do godzin popołudniowych, stoiska wystawiennicze odwiedziło setki uczniów z raciborskich placówek gimnazjalnych oraz miejscowości ościennych.

 

ZOBACZ WSZYSTKIE