Aktualność

Europejski Kongres Gospodarczy z udziałem RAFAKO S.A. 18 maja 2016

W dniach 18-20 maja w Katowicach odbył się VIII Europejski Kongres Gospodarczy. Jest to najważniejsze wydarzenie gospodarcze w Europie Centralnej z udziałem krajowych jak i zagranicznych przedstawicieli biznesu, polityki, instytucji publicznych, w którym wzięli udział także przedstawiciele firmy RAFAKO S.A.

Europejski Kongres Gospodarczy z roku na rok gromadzi osobistości ze świata gospodarki, biznesu i polityki. Poruszane są tu tematy dotyczące kluczowych kwestii związanych z gospodarczym rozwojem Polski i świata. Tegoroczną edycję otworzyła Premier RP Beata Szydło. Trwający trzy dni kongres to cykl debat poświęconych nowym kierunkom myślenia o przyszłości gospodarczej Europy. Zgromadził on blisko 8 tys. gości z krajów europejskich, Azji oraz Afryki. Odbyło się ponad 120 debat z udziałem 700 prelegentów. W tym gronie byli również przedstawiciele firmy RAFAKO S.A. 

W debacie pn. „Biznes za granicą – wsparcie państwa”, wziął udział Krzysztof Burek, Wiceprezes Zarządu RAFAKO S.A..  Prelegenci poruszali takie tematy jak: Skala i zakres pomocy państwa i jego agend dla polskich eksporterów i inwestorów. Dobre doświadczenia i słabości. Narzędzia i metody: wsparcie bezpośrednie, dyplomacja gospodarcza, zarządzanie ryzykiem i finansowanie. Teraz skuteczniej? Integracja wsparcia państwa dla eksportu i ekspansji zagranicznej polskich firm. Agencja eksportu? Zasady działania, kompetencje, skuteczność. Wsparcie małych i średnich firm. Wspólne działania na obcych rynkach. Moderatorem tej dyskusji był Adam Woźniak, dziennikarz ekonomiczny Rzeczpospolitej. Obok Krzysztof Burka, w debacie wzięli udział: Dariusz Kucharski, członek Zarządu, Dyrektor Zarządzający Pionem Ryzyka, HSBC Bank Polska S.A., Marek Czerski, prezes Zarządu KUKE S.A., Radosław Domagalski- Łabędzki, podsekretarz Stanu, Ministerstwa Rozwoju Polski, Bogdan Fiszer, prezes Zarządu Conbelts S.A., Katarzyna Kacperczyk, podsekretarz Stanu ds. Dyplomacji Ekonomicznej oraz Polityki Amerykańskiej, Azjatyckiej i Europejskiej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Bartosz Marcinkowski, partner, Praktyka Prawa Spółek, Fuzji i Przejęć. Kancelaria Domański Zakrzewski Palonka.  

 - RAFAKO od kilkudziesięciu lat daje sobie samodzielnie radę na rynkach zagranicznych pod względem handlowym i technicznym. Przydałoby się natomiast wsparcie państwa, dzięki któremu nasza oferta byłaby bardziej atrakcyjna w obszarach, na jakie nie mamy wpływu: przede wszystkim kwestia finansowania. Wśród naszych klientów, którzy planują inwestycje związane z naszą branżą, czyli ochroną środowiska i budową nowych mocy pojawiły się nowe potrzeby w zakresie wsparcia finansowania tych inwestycji.. W tym zakresie można rozróżnić dwie grupy: Pierwsza, to klienci, którzy borykają się z problemami ekonomicznymi i celem podstawowym jest tzw. Zamknięcie finansowania, które na dzień dzisiejszy jest dla nich trudno dostępne. Druga grupa , to firmy stosunkowo dobrze prosperujące, mające ustabilizowaną sytuację finansową, ale poszukujące tańszych źródeł finansowania. I w tym zakresie spodziewamy się większej aktywności państwowych instytucji finansowych takich jak KUKE czy BGK, tak aby wspierać w ten sposób produkcję polskich przedsiębiorstw głównie z obszarach eksportowych, lecz nie tylko – przyznał wiceprezes Krzysztof Burek w trakcie dyskusji.

Agnieszka Wasilewska-Semail, Prezes Zarządu RAFAKO wzięła natomiast udział w panelu poświęconym odbudowie i rozwoju mocy wytwórczych w Polsce. Podczas dyskusji poruszano takie zagadnienia jak: Bilans mocy – ryzyko deficytu, przyczyny, zagrożenia. Trwające inwestycje a możliwości zbilansowania mocy w dłuższym terminie. Rola konkluzji BAT. Narodowy program rozwoju nowych mocy. Jak to zrobić? Rola koncernów energetycznych. Co ze wsparciem?. Warunki inwestowania – opłacalność, gwarancje, stabilność. Rynek energii jednotowarowy czy dwutowarowy? 

W dyskusji uczestniczyli również: Łukasz Grela, prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny, ENERGOPROJEKT-KATOWICE S.A., Iga Lis, partner, CMS, Mariusz Marciniak, dyrektor Zarządzający na Europę Środkowo-Wschodnią, Doosan, Kazimierz Szynol, dyrektor, Elektrownia Jaworzno III, TAURON Wytwarzanie S.A., Andrzej Twardowski, dyrektor ds. Zarządzenia Projektami, GE Power Polska, szef projektu Elektrownia Opole. Moderatorem tego panelu był Michał Lubieniecki, partner, Dział Doradztwa Finansowego, Deloitte.

Temat panelu wywołał ożywioną dyskusję wśród ekspertów. - Temat budzi emocje, ponieważ w polskiej energetyce jest bardzo wiele niewiadomych. Podlegamy zewnętrznym regulacjom, dotyczącym np. dopuszczalnego poziomu emisji zanieczyszczeń czy udziału OZE w generacji energii. Ponadto mamy do czynienia z dużą niestabilnością cen paliw energetycznych. Dla przykładu to, co było wykładnią kilka lat temu, kiedy planowało się duże inwestycje, np. gazowe, w pewnym momencie straciło na aktualności i bardzo wiele projektów zostało odwołanych. Tak więc, wiele czynników decydujących o wyborze danej inwestycji do realizacji nie do końca zależy od producentów energii – przyznała Agnieszka Wasilewska- Semail, prezes Zarządu, Dyrektor Generalny RAFAKO S.A. 

Jak zapewniała prezes A. Wasilewska-Semail, Spółka  może odegrać znaczącą rolę w rozwoju mocy w kraju. - RAFAKO może wziąć aktywny udział w rozwoju mocy energetycznych w Polsce, zarówno tych opartych na technologiach węglowych jak i tych, wykorzystujących jako paliwo biomasę czy gaz. Mamy nadzieję, że inwestycje w polskiej energetyce, o których mowa była także podczas panelu, wkrótce się pojawią – mówiła Agnieszka Wasilewska - Semail.

- RAFAKO zalicza się do dużych firm, więc w sposób naturalny chcemy być obecni na tego typu wydarzeniach jak Europejski Kongres Gospodarczy. Spotykamy tutaj w jednym miejscu i w stosunkowo krótkim czasie przedstawicieli wielu ważnych sektorów gospodarki, polityków, osób decyzyjnych,  firm, instytucji, w tym także międzynarodowych. W tym gronie są również nasi kontrahenci oraz konkurencja. Dzięki zróżnicowanym panelom dyskusyjnym jak i rozmową w kuluarach można poznać i przedyskutować punkty widzenia np. przedstawicieli spółek skarbu państwa, w tym koncernów energetycznych czy usłyszeć stanowiska polityków zajmujących się branżą energetyczną. Ważne jest też to, że podczas tych spotkań rozmowy koncentrują się nie  tylko na  Polsce czy Europie, ale i dotyczą sytuacji na  całym świecie. Charakterystyczne jest też to, że te dyskusje coraz częściej koncentrują się wokół szeroko rozumianych tematów  energetycznych. Aktywne nasze  uczestnictwo właśnie w tego typu rozmowach, gdzie możemy również wyeksponować swoje stanowisko i w jakimś stopniu być kształtować bieżące trendy rozwojowe w energetyce to chyba najważniejszy powód, dla którego warto w EKG uczestniczyć – podsumował udział RAFAKO S.A. w wydarzeniu wiceprezes Krzysztof Burek. 

Więcej informacji można znaleźć w Centrum prasowym « WSTECZ