komunikat prasowy

Chrzest "ORLENka" w Orlenie 6 lipca 2010

ORLENek to imię, jakie uroczyście nadano walczakowi, stanowiącemu serce najnowocześniejszego kotła parowego w polskiej energetyce przemysłowej. Dla PKN Orlen S.A. buduje go w systemie ?pod klucz? raciborskie RAFAKO. Uroczystość podniesienia walczaka i jego chrztu odbyła się 1 lipca 2010 r. na terenie Rafinerii PKN Orlen w Płocku.

ORLENek to imię, jakie uroczyście nadano walczakowi, stanowiącemu serce najnowocześniejszego kotła parowego w polskiej energetyce przemysłowej. Dla PKN Orlen S.A. buduje go w systemie ?pod klucz? raciborskie RAFAKO. Uroczystość podniesienia walczaka i jego chrztu odbyła się 1 lipca 2010 r. na terenie Rafinerii PKN Orlen w Płocku.

Walczak ?ORLENek? podniesiono na poziom 36 m.

- W energetyce jest kilka tradycji związanych z realizacją inwestycji. Jedną z nich jest nadawanie imienia i chrzest walczaka. To serce kotła, dlatego też ten element w taki sposób się wyróżnia ? wyjaśnia Krzysztof Burek, wiceprezes zarządu RAFAKO S.A. ds. handlowych.

Zazwyczaj walczak nosi imię osoby odpowiedzialnej ze strony inwestora za realizację projektu. Tym razem element nazwano ?ORLENek?. - Przy tej inwestycji pracuje wiele osób. Trudno wyróżnić więc tylko jedną osobę jako ojca chrzestnego ? stwierdza Krystian Pater, członek zarządu PKN Orlen S.A. ds. Rafinerii.

Ceremonii chrztu walczaka dokonali Krystian Pater z PKN Orlen (z prawej) i Krzysztof Burek z RAFAKO.

Przypomnijmy, gazowo-olejowy kocioł parowy o mocy 420 t/h, jaki buduje w Płocku raciborskie RAFAKO, jest najnowocześniejszy w Polsce. To pierwszy kocioł w polskiej energetyce wyposażony w instalację katalitycznego odazotowania spalin (SCR) i elektrofiltr oczyszczający spaliny z kotła gazowo-olejowego.

- Spalanie takich paliw charakteryzuje się dosyć małą zawartością pyłu w spalinach. Stąd też nigdy wcześniej w kotłach o podobnych parametrach technicznych nie stosowano dodatkowych urządzeń ochrony środowiska. Ale normy emisji pyłu oraz tlenków azotu są coraz bardziej restrykcyjne, stąd inwestor zdecydował się na zastosowania najnowocześniejszych rozwiązań ? tłumaczy Damian Klinos, kierownik projektu kocioł K8 Płock w RAFAKO S.A.

Budowa kotła K8 na terenie płockiej rafinerii jest pierwszą inwestycją realizowaną w ramach orlenowskiego programu ekologiczno-energetycznego. - Założenia tych inwestycji to przede wszystkim zmniejszenie emisji dwutlenków siarki, tlenków azotu, ale również zapewnienie rozwoju PKN Orlen. Bo ta firma bez pary, bez ciepła, bez energii nie jest w stanie funkcjonować ? mówi Krystian Pater z PKN Orlen S.A. i dodaje, że budowany właśnie przez RAFAKO kocioł K8 daje rafinerii płockiej potężną szansę bezpieczeństwa operacyjnego.

Kontrakt wartości blisko 200 mln zł na budowę  w systemie ?pod klucz? kotła parowego o mocy 420 t/h w Zakładzie Produkcyjnym PKN Orlen S.A. w Płocku podpisano 3 marca 2008 roku. W marcu 2010 r. uroczyście wmurowano kamień węgielny pod tę inwestycję. W czasie ostatnich miesięcy wybudowano fundamenty oraz wzniesiono stalową konstrukcję kotła i budynku kotłowni. 1 lipca 2010 r. uroczyście ochrzczono i podniesiono walczak stanowiący najważniejszy element kotła. Cały obiekt ma zostać oddany do użytku za 2 lata (czerwiec 2012 roku).

Ważący 67 ton walczak podniesiono na poziom 36 m za pomocą dwóch dźwigów.

Walczak ?ORLENek?
Walczak stanowiący serce kotła K8 pojawił się na budowie w Płocku 7 maja 2010 r. 1 lipca 2010 r. nadano mu uroczyście imię ?ORLENek? i przy pomocy dwóch dźwigów o udźwigu 400 i 500 ton podniesiono na właściwy poziom 36 m. Płaszcz walczaka (wykonany z blachy o grubości 90 mm, średnicy 1880 mm i długości około 14 m) waży 57 t, a cały element z wyposażeniem wewnętrznym ? 67 t. Nie jest to największy walczak w historii produkcji RAFAKO, ale największy w PKN Orlen.

* * *
ZDJĘCIA DO POBRANIA:

RAFAKO 1 ? Chrzest 'ORLENka' w Orlenie
PODPIS: Walczak ?ORLENek? podniesiono na poziom 36 m.

RAFAKO 2 ? Chrzest 'ORLENka' w Orlenie
PODPIS: Ceremonii chrztu walczaka dokonali Krystian Pater z PKN Orlen (z prawej) i Krzysztof Burek z RAFAKO.

RAFAKO 3 ? Chrzest 'ORLENka' w Orlenie
PODPIS: Ważący 67 ton walczak podniesiono na poziom 36 m za pomocą dwóch dźwigów.

* * *
PLIKI DO POBRANIA:

RAFAKO (inf. prasowa - DOC) - Chrzest 'ORLENka' w Orlenie

RAFAKO (inf. prasowa - RTF) - Chrzest 'ORLENka' w Orlenie

* * *

RAFAKO S.A.
RAFAKO S. A. jest największym europejskim producentem kotłów dla energetyki zawodowej i przemysłowej, urządzeń ochrony środowiska oraz dostawcą kompletnych bloków energetycznych ?pod klucz?. Kapitał zakładowy wynosi 139.200.000,00, zł.

« WSTECZ