Aktualność

Ośrodek Szkolenia Zawodowego RAFAKO otworzył się na nowych uczniów 1 czerwca 2016

Tegoroczni absolwenci szkół gimnazjalnych wraz z rodzicami 14 maja mogli osobiście przekonać się, jak od kuchni wygląda nauka zawodu ślusarz-spawacz w Ośrodku Szkolenia Zawodowego działającego przy RAFAKO. Z tej propozycji skorzystało sporo zainteresowanych.

Obecnie na rynku pracy brakuje specjalistów. Młodzi ludzie doskonale o tym wiedzą, dlatego z roku na rok rośnie zainteresowanie szkołami technicznymi i zawodowymi. Doskonałe przygotowanie do zawodu ślusarz ze specjalizacją spawalnictwo daje RAFAKO S.A. Działający przy raciborskiej Spółce Ośrodek Szkolenia Zawodowego oferuje naukę pod okiem wykwalifikowanej kadry instruktorów na wysokiej jakości sprzęcie. Ponadto w ramach nauki zawodu, uczniowie bezpłatnie przechodzą kilka kursów spawania różnymi metodami: elektrodą otuloną, TIG oraz MAG. Co więcej, od razu otrzymują umowę o pracę na czas nieokreślony i gwarancję zatrudnienia po ukończeniu szkoły.

Z chwilą przyjęcia, wszyscy uczniowie uzyskują status pracownika młodocianego, co oznacza, że mają odprowadzane wszystkie składki (w tym ZUS, zdrowotną, rentową, emerytalną) i zapewnione świadczenia socjalne. Co ważne, czas nauki wliczany jest do stażu pracy. Nauka zawodu trwa 3 lata, kończy się egzaminem państwowym.

- Z roku na rok obserwujemy, że młodzież decydująca się na naukę w naszym OSZ podejmuje tą decyzję świadomie. Oni chcą się uczyć, poszerzać swoją wiedzę i umiejętności. Wiedzą, że nie każdy musi siedzieć za biurkiem, a specjaliści po szkole zawodowej są cennym nabytkiem na rynku pracy - Jan Zdziebczok, kierownik Ośrodka Szkolenia Zawodowego RAFAKO. - Szkolimy na wysokim poziomie. Mamy świadomość, że nasza rola polega na tym, aby sprostać oczekiwaniom, które zakłada załoga pracująca na produkcji. Produkcja oczekuje jak najlepszych fachowców. Od nowego roku jako obowiązkowy przedmiot nauczania wprowadzamy naukę czytania rysunku technicznego. Dotąd były to zajęcia nieobowiązkowe, od września będzie to kolejna godzina lekcyjna dla wszystkich uczniów – dodaje Jan Zdziebczok.

Tegoroczny Dzień Otwarty Warsztatów Szkolnych podzielony był na kilka etapów. Uczestnicy zwiedzali dział ślusarni, tokarni, spawalni, sale dydaktyczne i pomieszczenia socjalne. Zainteresowanych oprowadzało 6 instruktorów. – Zainteresowanie dzisiejszym dniem otwartym jest spore, kolejki chętnych do zobaczenie warsztatów ustawiały się już przed godziną 8.00. Młodzi ludzie mają świadomość, że na rynku pracy brakuje dobrych fachowców. Nasza oferta jest bardzo atrakcyjna, ponieważ każdy uczeń, który ukończy 3-letnią szkołę zawodową ma gwarantowane zatrudnienie. Ponadto sama nauka odbywa się na bardzo wysokim poziomie. Każdy z uczniów ma swoje własne stanowisko pracy, dostaje ubrania robocze, swoją szafkę. Ale wszystko zależy od młodzieży, czy będą się dalej uczyć, pracować czy wyjadą za granicę – przyznaje Krystian Kubiczek, mistrz praktycznej nauki zawodu w Ośrodku Szkolenia Zawodowego RAFAKO.

Młodzi uczestnicy dnia otwartego byli wyraźnie zainteresowani ofertą RAFAKO. – Przyszedłem tutaj, ponieważ interesuje mnie spawalnictwo. Ponadto znajomi i rodzina zachęcają mnie, abym rozpoczął naukę w tym kierunku, bo to bardzo przydatny i przyszłościowy zawód. Poza tym warunki jakie oferuje RAFAKO są bardzo atrakcyjne. Nauka pod okiem specjalistów, a po szkole stałe zatrudnienie. Z resztą wujek też tu pracuje i bardzo sobie pracę chwali – mówi Tomek z Raciborza, który na dzień otwarty OSZ RAFAKO przyszedł ze swoją mamą. – Od dziecka lubię majsterkować, podoba mi się praca ślusarza. Myślę, że sprawdziłbym się w tym zawodzie, dlatego przyszedłem dziś do RAFAKO, żeby zobaczyć, jak wygląda nauka tego zawodu – mówi Józek z Lubomi, który na Dzień Otwarty do OSZ przyszedł z tatą Florianem. Rodziców, którzy towarzyszyli swoim pociechom, również zainteresowała oferta raciborskiej Spółki. - RAFAKO, to znana i ceniona firma. Pracuje tu mój teść, który lada moment przechodzi na emeryturę. To właśnie dziadek namówił mojego syna Mirana, aby zastanowił się nad nauką pod okiem fachowców z RAFAKO. Zakład ten daje wiele możliwości rozwoju, do tego cały pakiet socjalny oraz możliwości kontynuacji nauki na wyższym szczeblu. Syn jeszcze nie zdecydował, gdzie chce dalej się kształcić, myślę, że odwiedziny w RAFAKO pomogą mu w podjęciu słusznej decyzji – przyznaje pan Krzysztof z Raciborza.

Przypominamy, że nabór do OSZ RAFAKO zakończył się 30 maja. Od września br. Utworzone zostaną 2 klasy pierwsze. 

Więcej informacji można znaleźć w Centrum prasowym ZOBACZ WSZYSTKIE