komunikat prasowy

Zdobądź perspektywiczny zawód w OSZ RAFAKO 24 kwietnia 2018

W sobotę 21 kwietnia tegoroczni absolwenci gimnazjów oraz ich rodzice mieli okazję przekonać się jak przebiega nauka zawodu ślusarz-spawacz w Ośrodku Szkolenia Zawodowego RAFAKO S.A. W ramach zorganizowanych Dni Otwartych mogli zwiedzić nowoczesne pracownie, przekonać się na czym polega praca w zawodzie, zapoznać się z używanym sprzętem, porozmawiać z kadrą szkoleniową, uzyskać informacje na temat perspektyw związanych z pracą w tej branży oraz uzyskać odpowiedzi na wszelkie nurtujące ich pytania.

Te coroczne spotkania z młodzieżą, kiedy otwieramy podwoje naszych pracowni i prezentujemy jej tajniki zawodu ślusarz - spawacz są dla nas niezwykle cennym doświadczeniem, ponieważ mamy możliwość wskazania młodym ludziom nowych ścieżek rozwoju, pomóc im w podjęciu mądrych, rokujących na przyszłość, wyborów na starcie ich kariery zawodowej i na progu dorosłości - podkreślił Jerzy Lis, kierownik Ośrodka Szkolenia Zawodowego RAFAKO S.A. - Jest niezwykle ważne, aby ci młodzi ludzie mieli świadomość, że już teraz projektują swoje jutro. A my, w OSZ RAFAKO możemy im w tym pomóc ponieważ mamy im wiele do zaoferowania.

Oddział Szkolenia Zawodowego działający przy RAFAKO S.A. oferuje 3 - letnie szkolenie w zawodzie ślusarz z możliwością uzyskania dodatkowych umiejętności spawalniczych. Przyuczenie do zawodu odbywa się w systemie dualnym we współpracy z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” w Raciborzu, gdzie młodzi adepci ślusarstwa i spawalnictwa zdobywają wiedzę teoretyczną zgodnie z wymaganą podstawą programową. Z kolei w pracowniach RAFAKO S.A. uczniowie zdobywają praktyczne umiejętności. Każdy absolwent po 3-letnim szkoleniu oprócz świadectwa ukończenia szkoły otrzymuje świadectwo potwierdzające nabycie kwalifikacji zawodowych w zawodzie ślusarz oraz książeczkę spawacza w której są wpisane 3 metody spawania: elektrodą otuloną 111, TIG 141, oraz Mag 135. Szkolenie zawodowe odbywa się w nowoczesnych pracowniach wyposażonych w najlepszy sprzęt i stanowiska certyfikowane przez TUV lub UDT, pod okiem doświadczonych specjalistów.

Paweł Malcharczyk, uczeń III klasy gimnazjum który uczestniczył w Dniu Otwartym przyznał, że zainteresował się ofertą szkoleniową RAFAKO właśnie ze względu na perspektywy zdobycia dobrego zawodu: - Dobrze wyposażone zaplecze oraz kadra na pewno mi w tym pomogą. Ja już złożyłem odpowiednie dokumenty i polecam tę szkołę - podsumował.

Trzyletni okres edukacji w OSZ RAFAKO połączony jest z umową o pracę, a uczniowie zyskują status pracowników młodocianych. Oznacza to, że otrzymują wynagrodzenie miesięczne z tytułu wykonywania praktycznej nauki zawodu i mają odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne, a czas nauki w ośrodku jest wliczany do stażu pracy. Najlepsi uczniowie mogą też liczyć na stypendium.

Dominik Kupka,  absolwent szkoły, podzielił się swoimi doświadczeniami związanymi ze zdobyciem wykształcenia w OSZ RAFAKO: - Nie żałuję tej decyzji, zdobyłem dobry fach, kariera jest przede mną. Polecam tę szkołę. Jeśli ktoś jest niezdecydowany, zapraszam by zobaczyć. Można zdobyć dobry zawód jako ślusarz i spawacz.

Z kolei Pani Irena Podgórska, babcia jednego z uczniów zwiedzających zakład, zachęcała wnuka do podjęcia nauki w placówce RAFAKO ze względu na jego predyspozycje oraz możliwość zdobycia dobrego zawodu: - Myślę, że będzie zadowolony. Zawód jaki zdobędzie jest deficytowy na rynku pracy. Z tego co słyszę i czytam to zawód spawacza jest zawodem dobrze rokującym.

- Zachęcamy wszystkich tegorocznych absolwentów gimnazjów do podjęcia szkolenia w naszym ośrodku. Gwarantujemy solidny i poszukiwany na rynku pracy zawód, profesjonalne szkolenie, zatrudnienie i możliwość dalszego rozwoju. To dobra inwestycja w pewną przyszłość  - podsumował Jerzy Lis, kierownik Ośrodka Szkolenia Zawodowego RAFAKO S.A.

Rekrutacja odbywa się dwutorowo. Po pierwsze należy dokonać elektronicznej rejestracji na stronie CKZiU nr 2 „Mechanik” w terminie od dnia 18 maja do 18 czerwca. Z kolei wszystkie wymagane dokumenty należy złożyć w Dziale Kadr w RAFAKO S.A. do końca maja 2018 r.

ZOBACZ WSZYSTKIE