komunikat prasowy

Innowacje w energetyce - oczyścić i rewitalizować 12 lutego 2018

- Innowacje, także te w sektorze energetycznym, to proces ewolucyjny a nie rewolucyjny. Dlatego jesteśmy pewni, że wsparcie dla sektora węglowego potrzebne będzie jeszcze długo - uważa Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes zarządu RAFAKO S.A.

Raciborska firma RAFAKO dostarcza rozwiązania dla sektora energetyki węglowej, przede wszystkim kotłów dla elektrociepłowni i spalarni.

- Wydawałoby się, że zmiany legislacyjne i unijna polityka wspierania i rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz redukcji emisji, będzie dla energetyki węglowej początkiem końca. W wielu sytuacjach ta sytuacja postrzegana jest jako bodziec do rozwoju i opracowywania innowacji, które pozwolą energetyce węglowej znaleźć swoje miejsce na mapie świata w najbliższych latach - dodaje prezes zarządu RAFAKO S.A.

Coraz czyściej
 

Nowe regulacje dotyczące spalin tworzą duże zapotrzebowanie na technologię ich oczyszczania. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się instalacje odsiarczania i odazotowywania oraz te zmniejszające ilość pyłów.

- Polska ma najgorsze powietrze w całej Unii Europejskiej. Choć głównymi winowajcami są przestarzałe silniki diesla i domowe piece, tak zwane kopciuchy, to energetyka przemysłowa oparta na węglu jest temu współwinna - komentuje Mariola Kobylańska-Pawlisz, kierownik Działu Innowacji Technologii Oczyszczania Spalin w RAFAKO S.A. - Dlatego instalacja stosownych urządzeń odpylających pozwoli ograniczyć to źródło zanieczyszczenia powietrza i stanowić będzie impuls dla całego społeczeństwa do szukania sposobów na zmniejszanie szkodliwych emisji.

Specjaliści z RAFAKO zwracają uwagę, że w tej chwili dostępnych jest wiele rozmaitych filtrów wykorzystujących odmienne technologie.

- Najefektywniejsze są oczywiście filtry workowe, dzięki którym jesteśmy w stanie uzyskać emisję pyłu poniżej 5mg/Nm3. Wciąż udoskonalamy nasze produkty np. łącząc zalety filtra workowego oraz elektrofiltru w postaci tzw. filtra hybrydowego. To rozwiązanie można przy niewielkich zmianach konstrukcyjnych stosować również do oczyszczania spalin z innych zanieczyszczeń np. dwutlenku siarki, rtęci - mówi Mariola Kobylańska-Pawlisz z RAFAKO S.A.

Zastosowanie nowoczesnych, wysokosprawnych układów oczyszczania spalin pozwala znacznie przedłużyć żywotność instalacji węglowych. Zamiast wygaszać obiekty, które nie spełniają norm, możliwe jest zamontowanie instalacji oczyszczających, co pozwoli im działać dalej, a dzięki produkowanej mocy, dłużej zapewniać amortyzację w okresie transformacji energetyki z węglowej na odnawialną.

Rozwiązać wyzwania energetyczne
 

Jednak energetyka to nie tylko instalacje do produkcji prądu. Jednym z ważniejszych wyzwań jest zaspokojenie potrzeb grzewczych, szczególnie w niewielkich miejscowościach, gdzie dostawcy ciepła z jednej strony cierpią z powodu skracającego się okresu grzewczego, a z drugiej muszą się dostosować do nowych norm ekologicznych.

Innym wyzwaniem z jakim muszą mierzyć się polskie gminy, jest gospodarowanie odpadami. W obu tych przypadkach z pomocą przychodzą technologie opracowane przez RAFAKO.

- Jesteśmy na etapie testowania wysp poligeneracyjnych. Są to instalacje, które umożliwiają pozyskiwanie gazu z odpadów organicznych i poprawę jego jakości tak, by był funkcjonalnie nieodróżnialny od gazu ziemnego. Tym samym spółka energetyczna, która zainwestuje w tę technologię, z konsumenta staje się jednym z producentów gazu- komentuje Witold Rożnowski, dyrektor Centrum Badań i Rozwoju RAFAKO S.A. - Zimą obniża swój koszt działania, gdyż część zużywanego paliwa produkuje we własnym zakresie. Latem może je odsprzedawać do miejskiej sieci gazowej lub przeznaczyć lokalnie do tankowania pojazdów zasilanych LNG/CNG. To sytuacja, w której wygrywają wszyscy.

Innowacyjna branża
 

Zdaniem dyrektora Centrum Badań i Rozwoju RAFAKO S.A. to właśnie wyspy poligeneracyjne wyznaczają kierunek rozwoju dla całej branży energetycznej.

- Świat się zmienia i nie ma sensu udawać, że jest inaczej. Energetyka będzie musiała być coraz czystsza i przyjazna środowisku, a maksymalne wykorzystanie odpadów jest jednym z najlepszych sposobów by to osiągnąć - podsumowuje ekspert.

ZOBACZ WSZYSTKIE