komunikat prasowy

RAFAKO S.A. O INNOWACJACH W ENERGETYCE 8 listopada 2017

Rozwój energetyki, nowoczesne metody techniczne i informatyczne, alternatywy dla węgla i rozwiązania dla środowiska, to tylko niektóre z zagadnień, jakie poruszano w trakcie I Kongresu Innowacji w Energetyce. Wydarzenie odbyło się 26 października w Warszawie. Pośród panelistów spotkania znalazło się RAFAKO S.A. które pełniło także funkcję partnera kongresu. Tego dnia, w trakcie jubileuszu 25-lecia Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska, Joachim Huwer, Dyrektor Projektu Jaworzno III uhonorowany został odznaką „Zasłużony dla Energetyki”.

Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska, obchodząca w tym roku 25 -lecie istnienia, po raz pierwszy zorganizowała kongres poświęcony innowacjom w energetyce. W wydarzeniu wzięły udział firmy od lat współpracujące z organizatorem, jak i największe autorytety branży energetycznej. Pośród uczestników znalazło się RAFAKO S.A. 

Celem I Kongresu Innowacji w Energetyce było stworzenie platformy do dyskusji na temat rozwoju energetyki, podkreślenie współpracy świata biznesu i środowiska naukowego oraz ukazanie wdrożenia i wykorzystania nowoczesnych rozwiązań technicznych i informatycznych w energetyce. Program wydarzenia został wypracowany pod kierownictwem profesorów Wojciecha Nowaka z Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie oraz Konrada Świrskiego z Politechniki Warszawskiej. 

Wykład wprowadzający pt. „Polska energetyka wczoraj i dziś” wygłosił prof. Tadeusz Chmielniak z Politechniki Śląskiej - Z pewnością nie nastąpi skokowa zmiana technologiczna, natomiast będziemy spokojnie przechodzić od stanu dzisiejszego do przyszłości. Charakteryzować będzie się ona zwiększonym udziałem innych technologii niż obecnie, zwłaszcza technologii źródeł odnawialnych, czyli energetyki wiatrowej, wodorowej a także słonecznej – mówił prof. Tadeusz Chmielniak

W pierwszym bloku tematycznym pn. „Stan obecny i perspektywy rozwoju polskiej energetyki” RAFAKO S.A. zaprezentował Krzysztof Burek, Wiceprezes Zarządu, który wraz z innymi firmami wykonawczymi oraz przedstawicielami dużych koncernów energetycznych wziął udział także w panelu dyskusyjnym - Przyznam, że ten panel pokazał bardzo ciekawe zderzenie różnych zapatrywań. Nie da się ukryć, że zupełnie inne poglądy przedstawiły duże koncerny produkujące energię, odmienne duże firmy wykonawcze. My także zaprezentowaliśmy swój punkt widzenia. Uważamy, że z całą pewnością czekać będą nas w energetyce zmiany, które już zaczynają następować. Przestawienie z energetyki węglowej na energetykę odnawialną, czy też inne sposoby generacji prądu lub energii cieplnej, to coś, co już w tym momencie się odbywa – wyjaśnił Krzysztof Burek, Wiceprezes Zarządu RAFAKO S.A. i dodał, że by sprostać oczekiwaniom zmieniającego się rynku energetycznego, firma kładzie ogromny nacisk na sferę badań i rozwoju dotyczącą poszukiwania nowych produktów. - W przypadku badań rozwojowych możemy mówić o kilku grupach. Pierwsza z nich to oczywiście nadal elementy związane z konwencjonalnymi sposobami wytwarzania energii, czyli technologie ochrony środowiska, technologie doskonalenia instalacji paleniskowych i technologie oczyszczania spalin. Druga natomiast to technologie nowe, technologie przyszłości, które dotyczą np. innych sposobów konwersji energii chemicznej na elektryczną. Ta druga grupa to rozwiązania, którymi do tej pory RAFAKO S.A. w obszarze komercyjnym się nie zajmowało – dodał K. Burek. 

Podczas kongresu, Wiceprezes RAFAKO S.A. wyjaśnił także jak ważny dla firmy jest udział w takich wydarzeniach - Tego typu spotkania i fora służą przede wszystkim wymianie poglądów, które wynikają z doświadczeń, strategii oraz oceny obecnych działań na rynku poszczególnych przedsiębiorstw. Należy zaznaczyć, że zupełnie inny punkt widzenia przedstawi firma globalna, funkcjonująca z centralą na Dalekim Wschodzie, inaczej działa ta z centralą w Ameryce Północnej a jeszcze odmienne postrzeganie mamy my, będąc rdzenną firmą polską. W związku z tym, I Kongres Innowacji w Energetyce to bardzo ważne wydarzenie, które pozwala na wyciągnięcie cennych wniosków i swego rodzaju nauki na przyszłość  – powiedział na koniec Krzysztof Burek. 

Tego samego dnia, w trakcie Jubileuszu 25-lecia istnienia Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska wręczono odznaki „Zasłużony dla Energetyki”. Jednym z laureatów wyróżnienia został Joachim Huwer, Dyrektor Projektu Jaworzno III w RAFAKO S.A. - Ta nagroda to dla mnie bardzo miłe zaskoczenie. Najbardziej dumny w swojej karierze jestem z sukcesów, które kończyły ciężką prace związaną z uruchomieniem dużych bloków energetycznych, jak El. Bełchatów czy El. Opole oraz projektów zagranicznych. Całe moje życie związane jest z rozwojem energetyki, gdzie w trakcie realizacji wielu projektów udało mi się zawiązać mnóstwo wspaniałych przyjaźni. Bardzo się cieszę, że moja praca została doceniona. Wierzę, że nadal będziemy projektować i realizować nowe inwestycje – powiedział Joachim Huwer, Dyrektor Projektu Jaworzno III. Warto wspomnieć, że odznaka ta, to wyróżnienia zawodowe przyznawane w uznaniu zasług za wieloletnią i ofiarną pracę w energetyce oraz za szczególne osiągnięcia w rozwoju polskiej energetyki. 

W organizację I Kongresu Innowacji w Energetyce zaangażowały się czołowe firmy sektora energetycznego, w tym RAFAKO S.A., które jednocześnie pełniło funkcje jednego z partnerów spotkania. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawowali: Ministerstwo Energii, Ministerstwo Środowiska,  Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Urząd Regulacji Energetyki. 

Zdjęcia: IGEiOŚ

ZOBACZ WSZYSTKIE