komunikat prasowy

SPEKTRUM walczy o lepsze jutro dla autystycznych dzieci 10 czerwca 2015

Do 14 czerwca można oddawać głosy w konkursie grantowym Fundacji AVIVA – „To dla mnie ważne” i wspomóc raciborskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Otoczenia „SPEKTRUM”. Jego członkowie w ten sposób pragną pozyskać środki na budowę specjalistycznego placu zabaw.

Do 14 czerwca można oddawać głosy w konkursie grantowym Fundacji AVIVA – „To dla mnie ważne” i wspomóc raciborskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Otoczenia „SPEKTRUM”. Jego członkowie w ten sposób pragną pozyskać środki na budowę specjalistycznego placu zabaw.

 
W Raciborzu nie ma miejsca, w którym wspólnie mogliby spotykać się cierpiący na zaburzenia ze spektrum autyzmu dzieci oraz ich najbliżsi. Takich osób jest sporo, dlatego w styczniu br. powstało Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Otoczenia „SPEKTRUM”. - Postanowiłyśmy stworzyć tu, w naszym mieście, miejsce, w którym nasze dzieci otrzymałyby to, za czym dotychczas musiały jeździć: swój azyl, miejsce terapii, ćwiczeń, ciężkiej, ale i satysfakcjonującej pracy, a także relaksu, odpoczynku, zabawy, miejsca, w którym nie będą uważane za „dziwaków” - tłumaczy Katarzyna Dobrzycka, mama 8-latka chorego na autyzm. Panie (założycielkami Stowarzyszenia są kobiety) mają już odpowiedni lokal, który jednak wymaga generalnego remontu. - Część materiałów budowlanych otrzymaliśmy od lokalnych przedsiębiorców. Łazienkę wyremontuje nam Stowarzyszenie „Dobre Anioły”, wspólnie z Zakładem Poprawczym w Raciborzu, ale to wciąż mało, aby stworzyć miejsce, w którym nasze pociechy mogły w pełni rozwijać własny potencjał i otwierać się na otaczającą ich rzeczywistość – mówi Tomasz Dobrzycki, ojciec dziecka chorego na autyzm. 
 
Zagospodarowanie lokalu to jedno, pozostaje jeszcze teren wokół budynku. Rodzice niepełnosprawnych dzieci chcieliby stworzyć im piękny plac zabaw, który zarazem byłby jedną z form rehabilitacji. Nie tracąc ani chwili, zgłosili się do konkursu granatowego Fundacji AVIVA – „To dla mnie ważne”, dzięki któremu mogą pozyskać środki (50 tys. zł) na budowę specjalistycznego placu zabaw. Jednak, aby plan się powiódł trzeba uzbierać odpowiednią liczbę głosów. - Prosimy o głosy wszystkich, którym nie jest obojętny los naszych dzieci, którzy chcą i lubią pomagać. Wystarczy kliknąć w poszczególny link: http://todlamniewazne.pl/inicjatywa,415,dla-ciala-i-ducha-plac-zabaw-i-ogrod-doswiadczen-laczacy-swiaty.html  i oddać głos na nasze Stowarzyszenie. Głosowanie zajmuje tylko chwilę i nic nie kosztuje, a dla nas może mieć ogromne znaczenie – gorąco apelują członkowie „SPECTRUM”. Oddać swoje głosy można tylko do 14 czerwca! 
 
 - My, rodzice dzieci z zaburzeniami, wiemy ile czasu i poświęcenia trzeba włożyć, aby nasze pociechy rozwijały się i szły do przodu. Są sytuacje, kiedy rodzic przebywa ze swoim dzieckiem prawie 24 godziny na dobę, nie mając możliwości odpoczynku czy odetchnięcia. A zmęczony rodzic nie pomoże dobrze swojemu dziecku – przekonuje K. Dobrzycka. Dlatego siedziba Stowarzyszenia „SPEKTRUM”, w zamyśle jego członków, ma być także miejscem przyjaznym rodzicom, gdzie mogliby się odprężyć, spotkać z innymi rodzicami lub po prostu odpocząć, podczas, gdy ich pociechy miałyby zapewnioną profesjonalną opiekę. - Nasza inicjatywa ma na celu połączenie światów: dzieci z wyzwaniami, świata ich rodziców oraz świata ich rodzeństwa i innych dzieci zaangażowanych w rozwój i terapię naszych podopiecznych – podsumowuje Tomasz Dobrzycki. 
 
 
 
 
 
 
ZOBACZ WSZYSTKIE