Aktualność

OSZ RAFAKO uczestnikiem Festiwalu Perspektyw 21 november 2016

Kilkanaście stoisk promujących raciborskie szkolnictwo zawodowe, a przy nich ponad 1200 zainteresowanych gimnazjalistów oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych – tak w skrócie można opisać II edycję Festiwalu Perspektyw, która odbyła się 15 listopada w Arenie RAFAKO. Ośrodek Szkolenia Zawodowego RAFAKO miał tam swoje stoisko.

II edycja Festiwalu Perspektyw, którego częścią jest projekt Wydawnictwa Nowiny Sp. z.o.o. „Czas na zawodowców” zgromadził jeszcze więcej młodzieży niż rok temu. Celem twórców przedsięwzięcia jest zachęcanie do zdobywania przez młodych ludzi zawodów i kompetencji odpowiadających potrzebom współczesnego, lokalnego rynku pracy. 

Swoją ofertę edukacyjną prezentowały szkoły techniczne z powiatu raciborskiego. W podjęciu mądrych decyzji pomagali również najwięksi przedsiębiorcy z regionu, którzy również uczestniczą w projekcie. Gimnazjaliści mogli odwiedzić m.in. stoisko Ośrodka Szkolenia Zawodowego działającego przy RAFAKO S.A. - W Festiwalu Perspektyw bierzemy udział po raz drugi. Mamy doskonałą okazję, aby przybliżyć przyszłorocznym absolwentom gimnazjów profil naszego kształcenia. Niebawem staną oni przed wyborem kolejnego szczebla edukacji, więc zależy nam, aby wybierali takie kierunki, po których łatwo odnajdą się na lokalnym rynku pracy. W naszym OSZ kształcimy ślusarzy z umiejętnościami spawalniczymi. Oba zawody z pewnością zagwarantują młodemu człowiekowi dobrą pracę i rozwój zawodowy – tłumaczył Leszek Mazurek, mistrz praktyczny nauki zawodu w Ośrodku Szkolenia Zawodowego RAFAKO S.A. 

Jak wygląda nauka w OSZ RAFAKO, zainteresowanym opowiadali obecni na Festiwalu uczniowie. - Wybrałem naukę w szkle zawodowej z praktykami w RAFAKO, ponieważ wielu znajomych polecało mi ją. W przyszłości chciałbym pracować w zawodzie ślusarza, a nauka tutaj umożliwia mi to. Praktyki odbywają się pod okiem bardzo dobrych fachowców. Pracujemy na porządnych sprzętach, dzięki czemu nauka jest przyjemna i skuteczna – przekonywał Kevin, uczeń I roku Ośrodka Szkolenia Zawodowego RAFAKO S.A.

Pomysł łączenia nauki z praktykami na zakładzie produkcyjnym chwali również Sławomir Janowski, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego 2 „Mechanik” w Raciborzu. - Współpraca szkoły z RAFAKO trwa już bardzo długo. W ostatnich latach nabrała intensywnego tempa. Kształcimy uczniów szkół zawodowych, którzy praktyk nabywają w RAFAKO. Uczą się zawodu ślusarza, a dodatkowo nabywają umiejętności spawacza. Co ważne, każdy absolwent ma możliwość stałej pełnoetatowej pracy w zakładzie. Ten model kształcenia zawodowego, który wypracowaliśmy sobie z RAFAKO wydaje się być bardzo rozsądny. Szkoła przygotowuje teoretycznie, a zakład praktycznie, przygotowując ich pod swoje potrzeby kadrowe. Co w rezultacie daje wymierne korzyści dla wszystkich – podkreślał Sławomir Janowski. 

Docelowo firm, które w podobny sposób jak raciborska Spółka, chcą współpracować z powiatowymi szkołami technicznymi ma być coraz więcej. Tym bardziej, że za takim modelem kształcenia mocno agitują władze powiatu i miasta. A sam prezydent Raciborza, często podaje RAFAKO za wzór lokalnym przedsiębiorcom. - Firma ogromną wagę przykłada do rozwoju edukacji i kierunków kształcenia, w dużej mierze pod kątem własnej kadry. Dzisiaj wartościowy pracownik, to dobrze wyszkolony. Stąd też pochwalam decyzje RAFAKO o powrocie do kształcenia warsztatowego zakładu. Myślę, że to dobrze rokuje zarówno na rynek edukacji, jak i pracy – mówił Mirosław Lenk, prezydent Raciborza.

Przy stoisku OSZ RAFAKO młodzież z bliska mogła zobaczyć czym zajmuje się ślusarz oraz jak posługiwać się spawarką, podpatrując najprostsze spawy. Miejsce to odwiedziło setki gimnazjalistów i nie wykluczone, że wielu z nich od września rozpocznie naukę w tym kierunku. 

Więcej informacji można znaleźć w Centrum prasowym « WSTECZ