komunikat prasowy

Minister Brown wezwała do wysiłków na rzecz zbudowania nowoczesnej energetyki w Afryce – RAFAKO S.A. na Power-Gen Africa 7 sierpnia 2017

Power-Gen Africa to międzynarodowe wydarzenie targowo-konferencyjne poświęcone branży energetycznej, które co roku gości najważniejszych członków sektora energetycznego z całego świata. Przedstawiciele RAFAKO S.A. pod koniec lipca br. po raz kolejny wzięli w nich udział. Wydarzenie odbyło się w stolicy RPA, Johannesburgu. Były to trzecie targi raciborskiej Spółki w ramach cyklu Power-Gen, w tym roku.

Power-Gen Africa to międzynarodowe wydarzenie targowo-konferencyjne poświęcone branży energetycznej. Tegoroczną edycję, która odbyła się w dniach 18-20 lipca odwiedziło 2800 gości z 62 krajów, w tym 83% z samej Afryki. Swoje stoiska zaprezentowało 75 wystawców z 32 krajów. Ponad 70 lokalnych i międzynarodowych mediów relacjonowało wydarzenie. 

Power-Gen Africa to trzecie w tym roku, międzynarodowe targi z cyklu Power-Gen (po Power-Gen Europe i Power-Gen India & Central Asia) w których uczestniczyło RAFAKO S.A. Podobnie jak poprzednie, również te składały się z części wystawienniczej i konferencyjnej, gdzie prezentowano referaty oraz omawiano zagadnienia i problemy związane z szeroko pojętą branżą energetyczną. Raciborska Spółka, na Power-Gen Africa występowała na wspólnym stanowisku z Energoprojekt Katowice.

Targi otworzyła Minister ds. Sektora Przedsiębiorstw Publicznych, Lynne Brown z Ministerstwa Przedsiębiorstw Państwowych, która zauważyla, że na zdjęciach satelitarnych Europa, Ameryka Północna i inne bogate regiony są rozświetlone jak choinka świąteczna, podczas gdy Afryka pozostaje pogrążona w ciemnościach. - Minister Brown wezwała do wysiłków na rzecz zbudowania nowoczesnej energetyki w Afryce. Tak by nasze wnuki zobaczyły na zdjęciach satelitarnych Afrykę wyłaniającą się z ciemności, zelektryfikowaną i zindustrializowaną, z infrastrukturą i umiejętnościami - powiedział obecny na targach Piotr Karaś, dyrektor Biura Marketingu RAFAKO S.A., który dodał, że w sesji otwierającej wydarzenie udział wzięło 520 uczestników, a część słuchaczy nie miała już miejsc siedzących. 

Wystepujacy po pani Minister, Zethembe Koza, pełniący obowiązki prezesa firmy ESKOM, posiadającej w RPA 29 elektrowni o mocy 44GW, wyjaśnił, że ESKOM jest gotów na współpracę z resztą Afryki, której 60% mieszkańców nie ma dostępu do prądu.

W dalszej części pierwszego dnia konferencji, Krzysztof Janeczek główny projektant w Biurze Projektowym RAFAKO S.A. wygłosił referat na temat Bloku 910 MW Jaworzno. Sesja, w której uczestniczył cieszyła się powodzeniem, co świadczy o tym, że Afryka, a zwłaszcza RPA wciąż jest najbardziej zainteresowana kwestią energetyki opartej o paliwa kopalne. - Referat dotyczył realizacji projektu 910 MW w Elektrowni Jaworzno. Dokładniej rzecz ujmując przedstawiłem na jakim obecnie etapie realizacji jesteśmy, jeżeli chodzi o montaż całego bloku. Zaprezentowałem charakterystykę inwestycji oraz poszczególne fazy związane z rozpoczęciem prac budowlanych (wykopy, palowanie oraz prace fundamentowe, montaż kotła, montaż konstrukcji stalowej, montaż części ciśnieniowej, montaż kanałów spalin i przewodów powietrza). Wspomniałem m.in. o postępie montażu poszczególnych budynków (kotłowni i budynku maszynowni), IOS oraz samej chłodni kominowej. Na koniec wyjaśniłem jakie wyzwania czekają na nas w dalszej fazie realizacji projektu - powiedział Krzysztof Janeczek, główny projektant w Biurze Projektowym RAFAKO S.A. - Rynek afrykański jest rynkiem trudnym. Wiemy na pewno, że w związku z taką, a nie inną sytuacją w Afryce (przerwy w dostawach prądu) zapotrzebowanie na moc jest, co dla RAFAKO S.A. stanowi istotną wiadomość. Ponadto, kiełkować na tamtejszym rynku zaczyna zainteresowanie instalacjami ochrony środowiska, oraz świadomość spełniania wymogów z tym związanych, co nie ukrywam jest dla nas bardzo dobrą informacją – dodał K. Janeczek. 

Wizyty na stoisku RAFAKO S.A. dotyczyły również bloków komunalnych (elektrownie i elektrociepłownie zarządzane przez miasta). - Wiele z nich nie pracuje, część jest wręcz w ruinie. Obecnie trwają prace studialne i analizy mające doprowadzić do odtworzenia tych mocy. Jak się jednak okazuje, miasta nie są tym szczególnie zainteresowane, twierdząc, że produkcja energii to nie jest ich zadanie - mówił Piotr Karaś z RAFAKO S.A. - Pomimo tego firmy wykonawcze analizują bez przerwy potencjalne inwestycje w tym sektorze i zapraszają do współpracy także RAFAKO S.A. Należy być jednak bardzo ostrożnym w kwestii pojawiających się propozycji współpracy przy budowie bądź odbudowie tych bloków. Jak pokazuje doświadczenie, projekty te w wielu przypadkach wymagają znalezienia finansowania, trzeba więc szukać innych, czasem niezwykle zawiłych rozwiązań biznesowych. Natomiast w sytuacji, gdy planowe wyłączenia prądu na kilka godzin dziennie, są normą w tym kraju, w końcu musi dojść do odbudowy podstawowych mocy. W związku z tym, firmy z całego świata, w tym RAFAKO S.A., uczestnicząc w tym ważnym wydarzeniu, trzymają rękę na pulsie - podsumował na koniec Piotr Karaś, dyrektor Biura Marketingu RAFAKO S.A.

ZOBACZ WSZYSTKIE