Aktualność

RAFAKO i PBG budują instalacje odsiarczania spalin 3 grudnia 2013

W ostatnich dniach we Wrocławiu i Krakowie odbyły się uroczystości wmurowania kamieni wegielnych pod budowę IOS.

W ostatnich dniach we Wrocławiu i Krakowie odbyły się uroczystości podpisania aktów erekcyjnych i wmurowania kamieni węgielnych pod budowę instalacji mokrego odsiarczania spalin (IMOS) w elektrociepłowniach należących do EDF.  Instalacje te budowane są w ramach kontraktu na budowę IOS w elektrociepłowniach EDF we Wrocławiu, w Krakowie, Gdyni i Gdańsku.

Instalacje odsiarczania spalin budowane są w oparciu o własną technologię RAFAKO. Kontrakt podpisany został w grudniu 2012 roku.

Pierwsza uroczystość odbyła się 19 listopada we Wrocławiu. Ze strony RAFAKO udział wzięli m.in. Krzysztof Burek, wiceprezes zarządu, Andrzej Szmatloch, dyrektor ds. realizacji obiektów, Magdalena Wawrzynowicz, dyrektor biura realizacji kontraktów strategicznych, Wojciech Piechnik, dyrektor Projektu IMOS EDF, Damian Klinos, kierownik Projektu Wrocław oraz Piotr Karaś, dyrektor biura marketingu.

Prezes Burek podczas swojego wystapienia podkreślił, że RAFAKO dołoży wszelkich starań, aby realizacja projektu przebiegła sprawnie a dzięki wysokosprawnej instalacji powietrze nad Wrocławiem stało się czystsze.

Po podpisaniu aktu erekcyjnego we Wrocławiu

Firmę EDF Polska, do ktorej należy 50% Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja, reprezentował jej prezes Philippe Castanet, obecny był również prezes Kogeneracji, pan Wojciech Heydel, który podkreślił że ma dobre doświadczenia ze współpracy z raciborską firmą. W akcie wmurowania kamienia węgielnego uczestniczyły również władze lokalne, w tym prezydent Wrocławia pan Rafał Dutkiewicz.. Po podpisaniu aktu erekcyjnego przez zaproszonych gości został on poświęcony i wmurowany.

 

Moment wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę IMOS w ZEC Kogeneracja Wrocław

Tydzień później podobna uroczystość odbyła się w Krakowie. Skład delegacji RAFAKO był podobny, z tym uzupełnieniem, że w uroczstości uzczestniczył również Jerzy Błasiak, kierownik Projektu IMOS Kraków. W Krakowie prace na budowie trwają już od lipca, widoczne są już fundamenty absorbera, zaawansowane są prace przy pozostałych fundamentach.

Budowa IMOS w EC Kraków - widoczne fundamenty absorbera

Uroczystość ponownie rozpoczął pan Philippe Castanet, który podkreślił że EDF dokonał wyboru najlepszej technologii za dobrą cenęa RAFAKO jest wg niego firmą o znakomitych referencjach. Znaczenie inwestycji dla Krakowa podkreślił prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Krzysztof Burek, wiceprezes zarządu RAFAKO S.A. podpisuje akt erekcyjny IMOS Kraków

Leszek Ziobro, szef krakowskiej elektrociepłowni podkreślił znaczenie inwestycji dla ochrony środowiska. Dzięki 7-krotnemu zmniejszeniu ilości tlenków siarki zrobiony zostanie kolejny krok w kierunku poprawy stanu powietrza w Krakowie.

ZOBACZ WSZYSTKIE