komunikat prasowy

RAFAKO oficjalnie przejęło w czwartek kontrolę nad placem budowy. 26 września 2014

W czwartek 18 września prezes zarządu RAFAKO grupa PBG Agnieszka Wasilewska – Semail uczestniczyła w uroczystościach symbolicznego wkopania łopaty w Jaworznie, gdzie w marcu 2019 stanie najnowocześniejszy w Polsce węglowy blok energetyczny o mocy 910 MW - Jaworzno III. Elektrownia zapewni 5 proc. obecnego zapotrzebowania Polski na energię. „ To dla nas wielkie wyzwanie, zdajemy sobie sprawę z odpowiedzialności, ale też nikt w Polsce nie jest tak doskonale przygotowany na realizację projektu tej rangi i sprostania tak wysokim wymaganiom technicznym – powiedziała prezes Agnieszka Wasilewska-Semail.

W czwartek, 18 września prezes zarządu RAFAKO  grupa PBG Agnieszka Wasilewska – Semail uczestniczyła w uroczystościach symbolicznego wkopania  łopaty w Jaworznie, gdzie w marcu 2019  stanie najnowocześniejszy w Polsce węglowy  blok energetyczny o mocy 910 MW - Jaworzno III. Elektrownia zapewni 5 proc. obecnego zapotrzebowania Polski na energię. To dla nas wielkie wyzwanie, zdajemy sobie sprawę z odpowiedzialności, ale też nikt w Polsce nie jest tak doskonale przygotowany na realizację projektu tej  rangi i sprostania tak wysokim wymaganiom technicznym – powiedziała prezes Agnieszka Wasilewska-Semail.Uroczystości uświetnili Wiceminister Gospodarki Tomasz Tomczykiewicz, Wiceminister Skarbu Zdzisław Gawlik i Dariusz Lubera,  Prezes Tauron Polska Energia i Albert Kępka prezes Tauron Wytwarzanie, głównego zamawiającego  Jaworzno III. Lubera podkreślił, że to największa inwestycja w grupie. - Życzę wszystkim, żeby ta inwestycja była realizowana bezpiecznie i zgodnie z harmonogramem - powiedział. Inwestycja realizowana jest przez  RAFAKO, lidera konsorcjum oraz Mostostal Warszawa. Istotną rolę  w doprowadzeniu projektu do stadium realizacji  miały instytucje finansowe - PKO BP, PZU i BGK, zapewniające wykonawcom niezbędne gwarancje.


 

Blok, będzie dostarczał  energię elektryczną dla  2,5 mln gospodarstw domowych, będzie zużywał rocznie 2,7 mln ton węgla, co w końcowym rachunku zapewni prace 3 tysiącom górników, a w trakcie samej realizacji  - Dwa tysiące pięćset  osób znajdzie  zatrudnienie przy budowie. Stu specjalistów  będzie zarządzało kontraktem – podkreśliła Agnieszka Wasilewska – Semail  i dodała - Wszyscy są  wysokiej klasy specjalistami, którzy dzięki inwestycjom takim jak ta, nie będą szukali pracy za granicą.  Wartość inwestycji realizowanej  przez konsorcjum RAFAKO wyceniona została na  5,4 mld zł brutto.


 

Nowy blok 910 MW w Jaworznie zastąpi stare instalacje i pozwoli na zwiększenie sprawności o 30 proc. przy jednoczesnym ograniczeniu emisji CO2 o 25 proc. Projekt zakłada instalacje specjalnych urządzeń  wychwytujących zanieczyszczenia.  Roczna produkcja wyniesie 6,5 terawatogodzin energii elektrycznej.

« WSTECZ