O NAS

Sukces Justyny Kowalczyk w Vasaloppet!

Start w najsłynniejszym tradycyjnym biegu masowym na świecie – Biegu Wazów –  to dla naszej biegaczki realizacja marzeń i spełnienie. Polska mistrzyni olimpijska na finiszu pojawiła się jako pierwsza.

Justyna Kowalczyk spełniła jedno ze swoich marzeń i tak, jak wcześniej zapowiedziała, wystartowała w Biegu Wazów (szw. Vasaloppet), który odbył się 8 marca w Szwecji. - To niesamowite doświadczenie już sam start, no i oczywiście wygrać ten bieg. Przez pierwsze 75 km czułam się bardzo dobrze, ale ostatnie 15 to była już wielka walka z bólem, dlatego tym bardziej cieszę się ze zwycięstwa – mówiła na mecie zadowolona z biegu Justyna. Sponsorowana przez firmę RAFAKO S. A. polska biegaczka olimpijska linię mety przekroczyła z czasem 4:40.56. W momencie pojawienia się na finiszu, jej przewaga nad drugą zawodniczką wynosiła ok. 5 minut! Reprezentantka Szwecji, Britta Johansson Norgren, przybiegła jako druga ze stratą 4.16,8 min. Najniższe miejsce na podium zajęła również Szwedka, Seraina Boner. Strata do zwyciężczyni biegu wynosiła 8.14,8 min. Gratulujemy Justynie zwycięstwa!

Bieg Wazów to wydarzenie, traktowane przez dwór królewski bardzo prestiżowo. Panujący obecnie monarcha Szwecji Karol XVI Gustaw wziął w nim udział trzy razy (1977, 1987, 1997). W biegu tym startowały także jego dzieci, następczyni tronu, księżniczka Victoria, książę Carl Philip oraz księżniczka Madeleine.


Bieg Wazów rozgrywany jest od 1922 roku. Jest on upamiętnieniem wydarzeń z 1521 roku. Wówczas Gustaw Waza uciekał na nartach przed ścigającymi go żołnierzami króla Krystiana II podczas wojny duńsko- szwedzkiej.