Klub Sportowy RAFAKO

Narodziny klubu piłkarskiego RAFAKO w Raciborzu przy ul. Łąkowej 33 sięgają początku lat 60-tych XX wieku, a dokładnie 1951 roku. To właśnie w tym roku, 5 kwietnia Leon Pietranek, Władysław Lizega i Jan Pietraszak powołali do życia organizację sportową na czele z sekcją piłki nożnej, której nadali nazwę Koło Sportowe „STAL”. Patronem tej organizacji była Fabryka Kotłów RAFAKO (w latach 1951-1968 Fabryka Urządzeń Technicznych „FUT”).

Po wielu wysiłkach ze strony osób zaangażowanych w funkcjonowanie sekcji piłkarskiej w 1952 roku zgłoszono do rozgrywek trzy drużyny piłkarskie: seniorów, juniorów oraz trampkarzy. Początkowe lata działalności sekcji piłkarskiej przy RAFAKO nie przyniosły żadnych sukcesów w postaci awansów do wyższych klas rozgrywkowych. Drużyna seniorów potrzebowała kilku lat, by zbudować zespół zdolny walczyć o miejsca w tabeli dające awans i „przepustkę” do występów w wyższych ligach. Przełomowy był rok 1955, w którym to drużyna Koła Sportowego „STAL” Racibórz osiągnęła pierwszy sukces, uzyskując awans z klasy C do klasy B. Rozpędzona pierwszym awansem drużyna już w pierwszym sezonie w B klasie zdobyła pierwsze miejsce, dające prawo gry w klasie A, w której spędziła kolejne osiem sezonów.

W międzyczasie, w roku 1957 uległa zmianie nazwa klubu - „ Koło Sportowe STAL” przemianowano na „Klub Sportowy STAL”. Pod taką nazwą sekcja piłkarska funkcjonowała 28 lat (w 1985 roku nazwę klubu zmieniono na Klub Sportowy „RAFAKO”).
W 1964 roku drużynie udało się osiągnąć kolejny sukces, awansując z A klasy do ligi okręgowej. Klub nie spoczął na laurach, lecz postanowił sobie za cel dalszy awans. Jednak na kolejny sukces trzeba było poczekać do sezonu 1968/69, kiedy to po zaciętej walce Klub Sportowy „STAL” wygrał swoją grupę i awansował do III ligi miedzywojewódzkiej obejmującej okręgi - Opole, Katowice, Wrocław, Zielona Góra.

Niestety wymagania i poziom III ligi okazały się za wysokie. Wprawdzie w pierwszym sezonie drużynie udało się zająć jedenaste miejsce w tabeli, ale już drugi sezon nie był tak pomyślny. Drużyna zajęła ostatnie, szesnaste miejsce w tabeli i po dwóch sezonach gry w III lidze spadła do ligi okręgowej, gdzie w latach 1971-1975 zajmowała czołowe miejsca w tabeli.
W 1975 roku nastąpiła reorganizacja lig, w wyniku której drużyna awansowała do Klasy Wojewódzkiej. Poziom Klasy Wojewódzkiej okazał się jednak za mocny dla zawodników i już po pierwszym sezonie Klub Sportowy „Stal” Racibórz spadł do niższej klasy (liga okręgowa). W 1979 roku nad klubem zawisły czarne chmury - drużyna spadła do A klasy. Lata 1979-1988 to okres, w którym zespół nie osiągnął istotnych sukcesów, grając w najniższych klasach rozgrywkowych. Przełomowy był sezon 1987-1988, w którym drużyna prowadzona przez Jana Dudka wygrała rozgrywki w A klasie i uzyskała promocję do klasy terenowej, w której występowała do 1996 roku. Od tamtego czasu aż do 2010 roku drużyna Klubu Sportowego „RAFAKO” po raz kolejny występowała w najniższych klasach rozgrywkowych.

W 2010 roku Klub Sportowy „RAFAKO” osiągnął długo oczekiwany awans do Ligi Okręgowej, w której występuje po dzień dzisiejszy.
Aktualnie w rozgrywkach piłkarskich w sezonie 2013-2014 Klub Sportowy „RAFAKO”  Racibórz reprezentują trzy drużyny:
1. Drużyna Seniorów - Liga Okręgowa prowadzona przez Wojciecha Grabinioka.
2. Drużyna Juniorów Starszych - Liga Juniorów Starszych prowadzona przez Łukasza Pikułę.
3. Drużyna Trampkarzy Starszych - Liga Trampkarzy Starszych prowadzona przez Wojciecha Grabinioka.

Klub posiada własną, oficjalną stronę internetową - http://ksrafako.futbolowo.pl na której na bieżąco można śledzić wyniki oraz aktualności związane z działalnością klubu.
 

Fot. KS RAFAKO Seniorzy

Źródło: KS RAFAKO