komunikat prasowy

Święto, które jednoczy - Dzień Energetyka w RAFAKO S.A. 15 września 2017

- Jest to święto, które nas jednoczy. Mówi o tradycji, historii i o tym, jak ważni są ludzie. To moment, aby przypomnieć, że są czasy gorsze i lepsze. Tak jak w życiu - powiedziała Anna Zembaty – Łęska inaugurując tegoroczne obchody Dnia Energetyka, które odbyły się w piątek, 15 września w Domu Strzeleckim RAFAKO. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele Zarządu RAFAKO S.A. oraz poszczególnych działów. Tego dnia, przyznano wyróżnienia zasłużonym pracownikom raciborskiej Spółki.

Tegoroczne obchody Dnia Energetyka ograniczyły się do uroczystej gali w Domu Strzeleckim RAFAKO, podczas której tradycyjnie odznaczono zasłużonych pracowników firmy. Przekazano także podziękowania Głównego Akcjonariusza i Prezesa Zarządu PBG SA oraz Przewodniczącego Rady Nadzorczej RAFAKO S.A. Jerzego Wiśniewskiego i Małgorzaty Wiśniewskiej – Członka Rady Nadzorczej RAFAKO S.A. oraz Prezesa Fundacji PBG. W wydarzeniu udział wzięli wszyscy członkowie Zarządu RAFAKO S.A., przedstawiciele poszczególnych działów, wyróżnieni i emerytowani pracownicy oraz zaproszeni goście.

SPÓŁKA PRZECHODZI ZMIANY
Obchody rozpoczęło wystąpienie Prezes Zarządu RAFAKO S.A. Agnieszki Wasilewskiej – Semail. - Tegoroczne święto przypada w szczególnym momencie dla Spółki. Jesteśmy w takcie procesu reorganizacji, którego częścią jest konieczność zmniejszenia zatrudnienia. Rynek energetyki konwencjonalnej bardzo mocno zaczął się zmieniać i RAFAKO musi dostosować się do tych zmian. Zdajemy sobie sprawię, że jest to trudny proces, który będziemy starali się przeprowadzić jak najmniejszym kosztem społecznym. Aby przygotować się do zmian rynkowych musimy zredukować bazę kosztów. W innym wypadku nie będziemy w stanie złożyć odpowiednio konkurencyjnych ofert, a konkurencja jest duża i równie zdeterminowana. Dlatego chciałabym prosić wszystkich pracowników, by w tych przemianach wspierali firmę swoim zaangażowaniem, po to abyśmy w przyszłości mogli funkcjonować w niezmienionym kształcie, jako prawdziwy lider rynku energetycznego – powiedziała do zebranych Agnieszka Wasilewska – Semail, Prezes Zarządu RAFAKO S.A., wskazując, że podjęte jakiś czas temu działania już przynoszą zamierzone rezultaty. - W życie wchodzą nowe normy dotyczące ochrony środowiska. Rafako posiada własne technologie i zasoby, które pozwolą zaprojektować instalacje niezbędne dla energetyki zawodowej ale też energetyki przemysłowej i ciepłownictwa. Przez ostatnie dwa lata staraliśmy się rozwijać naszą obecność na rynkach zagranicznych i działania te zaczynają przynosić pierwsze efekty. Mam tutaj na myśli wybranie naszej oferty, jako generalnego wykonawcy na budowę bloków energetycznych w Indonezji – wskazała prezes A. Wasilewska-Semail. 

WIARA W DOBRĄ PRZYSZŁOŚĆ
Wzorem poprzednich lat uroczystość poprowadziła Anna Zembaty – Łęska, która zaznaczyła, jak istotne dla  pracowników firmy jest kultywowanie tak istotnej tradycji. - Dzień Energetyka to bardzo ważne święto dla Rafakowców. Właśnie w tym dniu spotykają się osoby, które przepracowały w RAFAKO S.A. przynajmniej ćwierć wieku. Dla wielu to większość ich życia. Po takim okresie pracownicy utożsamiają się z firmą, o którą trzeba dbać, rozwijać ją i troszczyć się o jej przyszłość. Przykładem takiej jedności z pewnością jest powódź tysiąclecia, po której myśleliśmy, że firma się nie podniesie. Była to chwila przełomowa w RAFAKO S.A. Na szczęście dzięki zaangażowani i wsparciu pracowników oraz dobrym i dalekowzrocznym decyzjom najwyższego kierownictwa, a  przede wszystkim wierze, że będzie dobrze, wszystko się udało. Dlatego też Dzień Energetyka to jeden z ważniejszych momentów w Spółce ponieważ wspomina o tradycji, historii i o tym, jak ważni są ludzie. Namacalnym przykładem kontynuacji pięknych tradycji, są osoby, które tak jak ich rodzice, przed wielu laty - otrzymały odznaki "Zasłużony dla RAFAKO SA"  - mówiła Anna Zembaty – Łęska, Dyrektor Departamentu Zarządzania Personelem RAFAKO S.A. 

WYRÓŻNIENIA DLA PRACOWNIKÓW
W tym dniu łącznie 134 osoby świętowały swoje jubileusze pracy w firmie (min. 25 lat), otrzymały nagrody  i wyróżnienia („Zasłużony dla RAFAKO” i Spawacz Roku). Uroczyście zostali też pożegnani także pracownicy, którzy przeszli na emerytury. 

W gronie osób, które otrzymały odznakę „Zasłużony dla Rafako” znalazł się Janusz Kobiela, który na co dzień pracuje w Biurze Kontroli Jakości RAFAKO S.A. - W firmie pracuję już 37 lat. Moja kariera zaczęła się od pracy na wydziale, później w miarę upływu lat znalazłem się w Biurze Kontroli Jakości. Dziś zajmuję się dość odpowiedzialnym stanowiskiem, bowiem do moich zadań należą odbiory od podwykonawców – powiedział z uśmiechem Janusz Kobiela- Co sprawiło, że zostałem wyróżniony? Nieskromnie powiem, że sumienność, dyspozycyjność i ciężka praca. To podstawa. Ponadto mój staż pracy także nie jest mały. Za trzy lata będę obchodzić 40-lecie zatrudnienia w firmie, więc siłą rzeczy doświadczenie w tym co robię mam ogromne. Bardzo lubię swoją pracę, daje mi ona satysfakcję i cieszę się też, że otrzymałem tak ważne wyróżnienie – przyznał Janusz Kobiela. 

Aleksander Kułacki otrzymał tytuł „Spawacz roku 2016”. - Za rok będę obchodzić 30-lecie pracy w firmie. Spawaniem, którym zajmuję się już 20 lat, interesowałem się od zawsze i praca ta sprawia mi wiele radości i satysfakcji. Jestem niezmiernie wdzięczny mojemu zespołowi, a w szczególności starszym kolegom, którzy dzięki doświadczeniu, przekazali mi tajniki tego fachu – mówił Aleksander Kułacki, spawacz specjalista na wydziale W22. 

Odznaczonym za 25-letni staż pracy był Stanisław Gwizdak, pracownik obsługi RAFAKO. - W firmie pracuję dokładnie od 4 maja 1992 roku. Bardzo podoba mi się to co robię, a szczególnie to, że nie jest to praca wykonywana w jednym miejscu, ponieważ do dyspozycji mam cały teren zakładu. Nigdy się nie nudzę a atmosfera w firmie jest jak najbardziej pozytywna – wyjaśnił pan  Stanisław. 

- Uhonorowanie za staż pracy jest zawsze bardzo miłe. Cieszę się, że ta tradycja jest kontynuowana. Stanowi to dodatkową motywację do rozwijania się i dalszych działań. Jak wspominam ten czas spędzony w RAFAKO? Jak wszędzie, raz jest lepiej raz gorzej. Wiem jedno, ja swoją pracę lubię i sprawia mi ona niemałą satysfakcję. RAFAKO to część mojego życia  – opowiedziała Edyta Kudla z RAFAKO S.A., która w tym roku obchodziła jubileusz 35-lecia pracy.

Z kolei 40 lat w Spółce przepracował Wiesław Oleszowski ze Związków Zawodowych RAFAKO - Lata pracy w firmie wspominam bardzo dobrze. Myślę jednak, że najlepszym moim okresem był ten spędzony na produkcji. To był bardzo ciekawy czas, pełen wyzwań. Różne zadania, maszyny, nowe technologie. W biurze wszystko wygląda nieco inaczej, jednak nadal jest to praca, którą lubię – zaznaczył Wiesław Oleszowski.

Tradycyjnie uroczyście pożegnani zostali emeryci. Jedną z takich osób była Wanda Šoltés - W firmie pracowałam jako archiwistka w Biurze Projektowym RAFAKO. W trakcie uroczystości padło stwierdzenie, że Rafakowcem jest się przez całe życie, i ja się z tym w pełni zgadzam. W firmie pracował mój ojciec, pracowałam ja i pracują moje dzieci. Te lata wspominać będę bardzo dobrze. Cieszę, że mogłam być częścią rafakowskiej rodziny – powiedziała pani Wanda. 

RAFAKO TO WCIĄŻ LOKOMOTYWA 
W imieniu jubilatów i nagrodzonych przemówił Piotr Karaś, Dyrektor Biura Marketingu RAFAKO S.A., który w tym roku obchodził 30- lecie pracy. - Nasza firma powstała 68 lat temu i od tego czasu największym kapitałem RAFAKO S.A. są ludzie.. To oni budują ten zakład. Bywały ciężkie czasy ale zawsze sobie dawaliśmy radę, dzięki mądrym menadżerom, wykształconym inżynierom i wykwalifikowanej ekipie produkcyjnej. Swój pierwszy jubileusz obchodziłem pięć lat temu. Wówczas mówiło się o nas, że jesteśmy perłą czy też lokomotywą, która przetrwa ciężkie czasy. Zastanawiam się, co teraz moglibyśmy powiedzieć. Myślę, że wciąż jesteśmy tą lokomotywa, która prze do przodu.. Bardzo się też cieszę, że tradycja Dnia Energetyka jest nadal kultywowana. Jesteśmy jedną z nielicznych firm, która jeszcze to robi. Świadczy to o tym, że nie traktuje się nas, ludzi, jako koszt ale jako podmiot, co jest bardzo ważne i budujące - podsumował Piotr Karaś, Dyrektor Biura Marketingu RAFAKO S.A.

Pełna fotorelacja tutaj: link

ZOBACZ WSZYSTKIE