Sukces Rafako MTB Team

Drużyna RAFAKO MTB Team zajęła II miejsce podczas VI Mistrzostw Polski Energetyków w Maratonie Rowerowym MTB - TAURON CUP, zorganizowanych 31 maja na krakowskich Błoniach. Impreza odbyła się w ramach ogólnopolskiego cyklu Skandia Maraton Lang Team.

Skandia Maraton Lang Team  prestiżowy cykl maratonów rowerowych, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Czesław Lang, jeden z ciągle najpopularniejszych polskich kolarzy i sportowców. Wyścig jest imprezą otwartą, może w nim wystartować każdy, bez względu na wiek. Stąd na starcie spotkamy zarówno amatorów, jak i zawodowców, których łączy wspólna pasja i zamiłowanie do dwóch kółek. Maraton rozgrywany jest w 29 kategoriach wiekowych i czterech dystansach: – Rodzinna Parada (ok. 10 km), Mini (ok. 30 km), Medio (ok. 60 km) i Grand Fondo (ok. 90 km). W tym roku w Krakowie wystartowało ponad 1500 zawodników, ustanawiając tym samym rekord frekwencji.

W ramach Skandia Maraton Lang Team rozegrane zostały VI Mistrzostwa Polski Energetyków w Maratonie Rowerowym MTB - TAURON CUP, których organizatorem był TKKF „ENERGIA” przy TAURON Dystrybucja S.A. W mistrzostwach wzięło udział 157 zawodników, reprezentujących 37 firm z szeroko rozumianej branży energetycznej.

Energetycy startowali razem z innymi uczestnikami maratonu, byli natomiast klasyfikowani podwójnie – w klasyfikacji generalnej oraz „branżowej”. Rywalizowali na trzech dystansach: Mini (22 km), Medio (61 km) oraz Grand Fondo (88 km) i w kilku kategoriach wiekowych.

- Pojechałem lepiej, niż rok temu, choć początek był dosyć ciężki ze względu na sporą liczbę zawodników. Trasa generalnie była bardzo przyjemna, choć panował na niej tłok. Było też kilka niebezpiecznych momentów i dużo wywrotek. Sam nawet jedną zaliczyłem i myślałem, że przez to nie mam szans na podium. Starałem się jechać jak najlepiej, pilnować czołówki. Okazało się, że na metę dojechałem jako trzeci i jestem z tego bardzo zadowolony – mówi Mirosław Bołdys, który w kat. M1 zajął III miejsce. Na uwagę zasługuje 7. lokata Łukasza Kocurka, który przejechał połowę trasy maratonu z poważną kontuzją barku, której nabawił się po zderzeniu z innym rowerzystą.

- Jest to jeden z cyklu zawodów, w których w sezonie startuje nasza drużyna. Nie jest najtrudniejszy, ale na pewno to jedna z bardziej prestiżowych imprez rowerowych w Polsce – zapewnia Grzegorz Ginalski, pierwszy w kat. M2.  - Trasa była bardzo malownicza, choć zdarzały się trudniejsze momenty. Jechało mi się bardzo dobrze. Do zawodów przygotowujemy się wspólnie z kolegami z pracy, z którymi poznałem się właśnie podczas treningów. Jesteśmy z różnych działów i taka wspólna aktywność sprawia, że lepiej się nam współpracuje – mówi Dariusz Dembski (kat. M3).

RAFAKO S.A. znane jest ze swej sportowej aktywności, zarówno pod kątem sponsoringu zawodowców, m.in. narciarki klasycznej Justyny Kowalczyk, triathlonistki Ewy Bugdoł czy też  wspierania działalności pracowników.  Od lat Rafakowcy należą do czołówki branżowych zawodów w narciarstwie alpejskim. Drużynowo świetnie radzą sobie także w halowej piłce nożnej i siatkówce. Zakład organizuje spływy kajakowe czy rajdy rowerowe dla całych rodzin.

- Dzięki takiej dawce sportu lepiej funkcjonuje się na polu zawodowym. To sposób na doładowanie akumulatorów, rozładowanie stresu i integrację z kolegami z pracy. Jest to także bardzo sympatyczna okazja do nawiązania kontaktów z ludźmi z szeroko rozumianej branży energetycznej, przedstawicielami  firm, z którymi RAFAKO współpracuje – przekonuje Piotr Karaś (M2).

Klub RAFAKO MTB Team powstał 3 lata temu z inicjatywy pracowników. Jest oficjalnie zarejestrowany, jako stowarzyszenie. - Mamy zarząd i komisję rewizyjną. Dzięki temu możemy ubiegać  się  o dofinansowanie od sponsorów -  mówi Piotr Kędzior, pełniący w klubie funkcję skarbnika, drugi w kat. M2.  - Nasza drużyna pokazała się w tym roku z bardzo dobrej strony. Koledzy świetnie poradzili sobie na wszystkich dystansach. W przyszłym roku zawalczymy o pierwsze miejsce – zapowiada Łukasz Woźniakowski, który zwyciężył na dystansie Medio w kat. M1.


Dystans Mini:
W kat. M1 (do 40 r. ż):
III miejsce - Mirosław Bołdys
VII miejsce - Łukasz Kocurek
w kat. M2 (41-50 r.ż).
I miejsce - Grzegorz Ginalski
W  kat. M3 (pow. 51 r.ż)
Dariusz Dembski uplasował się na 8 pozycji, a Piotr Karaś był 13.
 

Dystans Medio:
W kategorii M1 zwyciężył Łukasz Woźniakowski. W kat. M2 Piotr Kędzior był drugi.
Dystans Grand Fondo:
Marek Łapin- startujący w kat. M1 uplasował się tuż za podium, zajmując czwarte miejsce.