W finale po dobrej grze chłopakom zabrakło szczęścia

30 maja w Hali Sportowej Zespołu Szkół w Czerwionce Leszczynach odbył się IX Finały rozgrywek Powiatowej Ligi Koszykówki Chłopców Szkół Gimnazjalnych Powiatu Rybnickiego.

Do turnieju finałowego zakwalifikowały się po dwie zwycięskie drużyny rozgrywek eliminacyjnych, które odbywały się w dwóch grupach. Jedna to gimnazja z Czerwionki Leszczyn druga Gimnazja z drugiej części Powiatu Rybnickiego. Podobnie jak w czasie rozgrywek eliminacyjnych dziewcząt każda drużyna rozegrała z rywalami dwa spotkania (mecz i rewanż). W turnieju wystąpiły następujące drużyny: Gimnazjum Nr 6 w Dębieńsku, Gimnazjum z Jejkowic, Gimnazjum Nr 2 w Leszczynach oraz Gimnazjum z Lysek. Nasi zagrali w składzie, stoją od lewej:Lamża Łukasz, Arendalski Robert, Wróblewski Michał, Smołka Kamil i Niestrój Radosław. W przysiadzie: Dera Przemysław, Pastor Mateusz i Dziedzioch Paweł.

Pierwsze dwa mecze to spotkania bardzo zacięte i wyrównane, które jak się później okazało miały decydujący wpływ na ostateczny podział miejsc w tabeli. W pierwszym Lyski zmierzyły się z Dębieńskiem. Wynik przez całe spotkanie był remisowy i dopiero w samej końcówce wykorzystane cztery rzuty wolne przez zawodników z Dębieńska przechyliły szalę wygranej na ich korzyść, wygrali 42:38. Nasi w tym meczu zagrali bardzo dobrze niestety zabrakło szczęścia, skuteczności i konsekwencji w sędziowaniu. Wygrana w tym meczu dała by szanse na dobry wynik w turnieju a tak zniechęceni oddali drugi mecz bez specjalnej walki.

W drugim spotkaniu wygrana drużyny z Jejkowic nad Leszczynami to zdecydowana zasługa lidera zespołu, który w końcówce meczu był bezkonkurencyjny zdobywając dla zespołu 12 punktów co zdecydowało o sukcesie i wygranej z Leszczynami 24:19.

W czwartym meczu Jejkowiczanie po krótkim odpoczynku zmierzyli się z Dębieńskiem. Początek nie przebiegał dla tych pierwszych pomyślnie. Zmęczenie dało o sobie znać. Wynik meczu przez większość spotkania niewiele ale był na korzyść chłopaków z Dębieńska. W końcówce role się odmieniły. Chłopaki z Jejkowic w czwartej kwarcie meczu złapali drugi oddech, okazali się skuteczniejszy i to oni cieszyli się z wygranej z Dębieńskiem 21:15. Czwarty mecz pomiędzy Lyskami i Leszczynami nie miał specjalnie historii. O wyniku zdecydowała dominacja fizyczna reprezentacji z Leszczyn, która nie dała szans lyszczanom wygrywając z nimi 36:26. Podobna sytuacja miała miejsce w piątym meczu gdzie Dębieńsko nie poradziło sobie z lepiej zorganizowanymi chłopakami z Leszczyn przegrywając 24:36.

Mecz szósty zakończył się dość nieoczekiwanie przegraną Jejkowic. Do tej pory wszystkie mecze pomiędzy zespołami Gimnazjum z Lysek i Jejkowic kończyły się wygranymi tych drugich. Tym razem praktycznie od samego początku dwu, czteropunktową przewagą prowadzili Lyszczanie. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 21:15 dla Lysek. Brawo dla chłopaków. Podobnie jak dziewczęta z Jankowicami tak oni przełamali barierę, której wcześniej nie mogli przeskoczyć i mimo czwartego miejsca powinni być z gry zadowoleni.

Po rozegraniu wszystkich meczy okazało się, że Jejkowice i Leszczyny mają po 5 punktów a Lyski i Dębieńsko po 4 punkty. O kolejności w tabeli zdecydowały bezpośrednie pojedynki tych drużyn czyli mecz nr 1 i mecz nr 2 turnieju. I tak, mistrzem został team z Jejkowic a trzecie miejsce dzięki wygranej w pierwszym meczu zespół z Dębieńska.

Najlepszym zawodnikiem turnieju został wybrany Robert Mazelanik z Gimnazjum w Jejkowicach. On obok Mateusza Pastora z Lysek i Kacpra Robaka z Leszczyn zdobywając po 35 punktów byli najlepiej punktującymi w turnieju.

Organizatorem turnieju za pośrednictwem Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Rybniku był UKS Zryw Dębieńsko oraz UKS Gracz Lyski.

Źródło UKS GRACZ Lyski