O NAS

Zapasy na międzynarodowym poziomie

 W weekend 5 i 6 kwietnia w Rudniku odbyły się  Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w zapasach. W zawodach zmagali się zawodnicy w grupie juniorów i kadetów.

Turniej zorganizowany został przez lokalny klub zapaśniczy LKS Dąb Brzeźnica, który w ubiegłym roku świętował 60 lecie klubu.  - W tym roku LKS Dąb Brzeźnica organizuje Mistrzostwa Polski po raz jedenasty, to już niemal tradycja. Taka impreza jest wspaniałą promocją zarówno gminy Rudnik, jak i naszego klubu – powiedział Janusz Gałązka, honorowy prezes LKS Dąb Brzeźnica, który zwrócił także uwagę na fakt, że podstawą sukcesu zawodników klubu jest solidna praca i dobra nauka. Z kolei wójt gminy zauważył, że dzięki imprezie o Rudniku dowiedzieć może się cały kraj. - Kolejne zawody rangi mistrzowskiej są dowodem zaufania, jakim LKS Dąb Brzeźnica darzy Polski Związek Zapaśniczy. Ta impreza sportowa to sygnał o gminie , który idzie na całą Polskę a nawet świat. Gmina Rudnik, dzięki tej imprezie istnieje na Europejskiej mapie zapasów – podkreśla wójt Alojzy Pieruszka.

Uczestnicy oraz sportowcy jednogłośnie chwalą zawody w Rudniku, zarówno pod względem poziomu sportowego, jak i organizacji zawodów. - Jest to bardzo duża impreza, na której startuje wielu zawodników, nie tylko z Polski, ale także ze Słowacji i Łotwy. Kilku młodych zapaśników naprawdę wyróżnia się poziomem i umiejętnościami – zaznaczył zawodnik LKS Dąb Brzeźnica Sebastian Jezierzański, który w ostatnich Mistrzostwa Europy Seniorów zajął 8 miejsce.   - Warto też podkreślić, że organizacja tych zawodów jest bardzo dobra, zresztą tak jest od zawsze i to nie tylko moja opinia – dodał zawodnik. W samych superlatywach o zawodach wypowiadał się również Prezes Śląskiego Związku Zapasów, który był pod wrażaniem całej otoczki przedsięwzięcia. - Nie mieliśmy wątpliwości, że tego typu zawody powinny odbyć się właśnie tutaj, w Rudniku. To nie pierwsza tak dobrze zorganizowana impreza. O turnieju mogę powiedzieć jedynie same pozytywne rzeczy, gdyż negatywnych po prostu nie ma – powiedział Witold Ciemierz, sędzia główny zawodów oraz Prezes Śląskiego Związku Zapasów, jednocześnie podkreślając, że polscy zapaśnicy prezentują bardzo wysoki poziom sportowy i drzemie w nich ogromny potencjał. - Myślę, że kliku zawodników ma szansę wystąpić w przyszłości nawet na Mistrzostwach Olimpijskich reprezentując nasz kraj – dodał Witold Ciemierz. 

Klub LKS Dąb Brzeźnica na tych mistrzostwach reprezentowało czterech zapaśników z grupy kadetów oraz dwóch zawodników z grupy juniorów. - Takie zawody (Mistrzostwa Polski albo międzynarodowe Mistrzostwa Polski) organizujemy każdego roku. Polski Związek Zapaśniczy, widząc sukcesy naszych zawodników zleca nam już po raz kolejny organizację takiej imprezy. Tylko w zeszłym roku nasi zapaśnicy zdobyli 19 medali na Mistrzostwach Polski w grupie juniorów, kadetów i seniorów – podkreśla Hubert Skornia prezes LKS Dąb Brzeźnica, przyznając, że organizacja przedsięwzięcia takiej rangi jest bardzo czasochłonna i wymaga sporego nakładu pracy.

-Warto wspierać klub lokalny, który wykonuje wspaniałą pracę na rzecz dzieci i młodzieży. Nie słyszałem, aby tutaj w okolicy był ludowy klub równie utytułowany, w którym byłoby tylu utalentowanych zawodników, osiągających sukcesy na arenie międzynarodowej. Cieszę się, że  RAFAKO może wspomóc LKS Dąb Brzeźnica w tak solidnej pracy nad młodzieżą -  powiedział Piotr Karaś, dyrektor marketingu RAFAKO S.A., który od klubu otrzymał Złotą Odznakę za Zasługi dla Ludowych Zespołów Sportowych
- Tą odznakę przyjmuję jako wyróżnienie dla firmy RAFAKO – podsumował P. Karaś.

Przypomnijmy, że LKS Dąb Brzeźnica to ludowy klub sportowy, który zrzesza zawodników z całego regionu. W ogólnopolskim współzawodnictwie sportowym dzieci i młodzieży gmina Rudnik zajmuje 186 miejsce na 842 gminy (123 pkt) , a Klub „Dąb” Brzeźnica 235 miejsce na 3009 klubów z całej Polski (123pkt). Przez ostatnie 4 lata zapaśnicy „Dębu” zdobyli bardzo wiele medali na zawodach rangi międzynarodowej, ogólnopolskiej i wojewódzkiej. Każdego roku uczestniczy w około 50 zawodach. Na swoim koncie klub ma 645 medali, w tym aż 57 medali z Indywidualnych Mistrzostw Polski (22 złote). Od ubiegłego roku jednym ze sponsorów klubu jest firma RAFAKO S.A.


fot. Mistrzostwa Polski w zapasach