Piąty Bieg na Igrzyska za nami

Sezon biegów narciarskich dobiegł końca. 15 marca w Zakopanem odbyły się ostatnie zawody w ramach piątej edycji Narodowego Programu Rozwoju Biegów Narciarskich „Bieg na Igrzyska”. Patronką przedsięwzięcia jest Justyna Kowalczyk. Łącznie rozegrano dziesięć biegów w różnych miejscowościach w Polsce.
Narodowy Program Rozwoju Biegów Narciarskich „Bieg na Igrzyska” jest projektem o charakterze zarówno sportowym, jak i społecznym. Program adresowany jest do młodzieży trenującej w klubach sportowych prowadzących sekcje narciarstwa biegowego. Najważniejszym celem przedsięwzięcia jest idea olimpijska, tzn. znalezienie i wyłonienie utalentowanych osób, które będą reprezentować Polskę na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 2018 roku. Warto tutaj podkreślić, że honorowy patronat nad zawodami objęła Justyna Kowalczyk, tegoroczna mistrzyni olimpijska z Soczi.

W tym roku program „Biegi na Igrzyska” świętował swoje piąte urodziny. Zawody w ramach projektu rozgrywane są bowiem od 2009 roku. Od samego początku program wspiera RAFAKO S.A. - Cieszymy się, że jako firma możemy uczestniczyć w takim projekcie. Propagowanie uprawiania sportu wśród młodych ludzi to piękna idea. Tym bardziej, że dotyczy to biegów narciarskich, czyli dyscypliny, którą trenuje sponsorowana przez RAFAKO jedna z najlepszych zawodniczek na świecie. Justyna Kowalczyk jest naprawdę godnym wzorem do naśladowania dla młodych sportowców – mówi Piotr Karaś, dyrektor marketingu RAFAKO S.A.

Piątą edycję rozgrywek rozpoczęto 4 stycznia zwodami w Szklarskiej Porębie, a zakończono 15 marca w Zakopanem. Tej zimy największą przeszkodą dla organizatorów była pogoda. Z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych nie rozegrano zawodów w Dusznikach Zdroju, Ustrzykach Dolnych czy w Wiśle (biegi przeniesiono do innych miast). Podsumowując łącznie odbyło się dziesięć biegów, młodzi biegacze spotkali się na trasach Polany Jakuszyckiej (Szklarska Poręba), Siwej Doliny (Tomaszów Lubelski), Centralnego Ośrodka Sportu pod Tatrami (Zakopane).

Nadszedł czas również na podsumowanie wyników sportowych. W klasyfikacji generalnej znalazły się wyniki aż 71 drużyn, na pierwszym miejscu uplasował się MULKS TOMASZÓW LUBELSKI, który uzyskał w tej edycji 6764 punktów. Na czele klasyfikacji znajdują się również MKS ISTEBNA z dorobkiem 5913 punktów oraz NKS TRÓJWIEŚ BESKIDZKA z wynikiem 5147. Najlepszą zawodniczką całego sezonu w grupie juniorek B została Agata Warło z UMKS MARKLOWICE (760 punktów). Liderką w juniorkach C okazała się Emilia Nawara z UKS REGLE KOŚCIELISKO z rezultatem 640 punktów. W gronie juniorek D zwyciężyła Magdalena Kobielusz z MKS ISTEBNA (800 punktów).  Również 800 punktów w swojej grupie (juniorki E) zdobyła Ewa Gazur z NKS TRÓJWIEŚ BESKIDZKA. Warto przy tym zauważyć, że dwie ostatnie zawodniczki Magdalena Kobielusz oraz Ewa Gazur zebrały komplet punktów, wygrywając wszystkie tegoroczne zawody. Z kolei w grupie juniorów B triumfował Wojciech Fojcik (UKS MARKLOWICE) uzyskując wynik 680 punktów. Jeżeli chodzi o juniorów C, najlepszym biegaczem okazał się Mikołaj Michałek reprezentujący MKS ISTEBNA (700 punktów). Na pierwszym miejscu w grupie juniorów D z rezultatem 740 punktów uplasował się Alan Ciborowski (SPEED JASŁO). Wśród najmłodszych uczestników rozgrywek na czele klasyfikacji znalazł się Jan Guńka, który zebrał 760 punktów.

Program „Bieg na Igrzyska” ma poprzez zakrojoną na szeroką skalę promocję biegów narciarskich, pomóc w szukaniu największych talentów tej dyscypliny sportu.  - Nie ma co ukrywać, że biegi narciarskie stały się popularne w Polsce dzięki Justynie Kowalczyk. Na fali jej sukcesów coraz więcej młodych ludzi w naszym kraju chce trenować tą dyscyplinę sportu. Mamy nadzieję, że pójdą w ślady naszej mistrzyni, będą mieli okazję zdobywać medale na zawodach rangi międzynarodowej jako godni następcy Justyny Kowalczyk i RAFAKO będzie miało w tym swój udział – podsumowuje P. Karaś.


      fot. archiwum Bieg na Igrzyska