Finałowe biegi - zapowiedź

Narodowy Program Rozwoju Biegów Narciarskich „Bieg na Igrzyska” ponownie zagości pod Tatrami. 14 i 15 marca w Zakopanem odbędą się finałowe zawody Biegu na Igrzyska 2014.

W piątek będzie obowiązywał styl klasyczny, a młodzież zmierzy się ze sobą w biegach interwałowych na dystansach od 2 do 6 km. Natomiast ostatnie sobotnie zawody zostaną rozegrane techniką dowolną na dystansie od 2 do 8 km (również biegi interwałowe).

Aktualnie po ośmiu biegach, na czele klasyfikacji generalnych wśród juniorów B prowadzą: Wojciech Fojcik (UMKS Marklowice) oraz Agata Warło (UMKS Marklowice). W grupie juniorów C liderami są: Mikołaj Michałek (MKS Istebna) oraz  Aleksandra Łacek (NKS Trójwieś Beskidzka). Najwięcej punktów wśród juniorów D uzyskali dotychczas: Alan Ciborowski (Speed Jasło/SP2 Jasło) i Magdalena Kobielusz (MKS Istebna). Liderami w grupie juniorów E są obecnie: Jan Zawada (MKS Istebna) oraz Ewa Gazur (NKS Trójwieś Beskidzka). W klasyfikacji drużynowej prowadzi MULKS Tomaszów Lubelski.

Przypomnijmy, że w 2014 roku Narodowy Program Rozwoju Biegów Narciarskich „Bieg na Igrzyska” pod patronatem Justyny Kowalczyk obchodzi piątą rocznicę istnienia. Od początku projekt wspiera firma RAFAKO S.A. Projekt to przedsięwzięcie sportowo-społeczne o już ustalonej marce i rozpoznawalności nie tylko w środowisku biegów narciarskich, ale również w całym polskim i nie tylko polskim sporcie. Organizacja zawodów stanowi sportowe sedno naszych działań - 38 zawodów w ciągu czterech sezonów zbudowało cykl w niespotykanej dotąd w Polsce skali. Młodzi biegacze rywalizowali w ważnych ośrodkach polskiego narciarstwa biegowego: Ustrzykach Dolnych, Szklarskiej Porębie, Tomaszowie Lubelskim, Dusznikach-Zdroju, Zakopanem i Wiśle-Kubalonce. Siłą programu jest ilość startujących w poszczególnych zawodach. Średnio liczba uczestników Biegu na Igrzyska nie spada poniżej 300. W zawodach programu 2010-2013 wystartowało łącznie 95 klubów, punktowało 79 z nich. Czterokrotnie zwyciężał MULKS Tomaszów Lubelski, którego zawodnicy zgromadzili 30 129 punktów.

Finał każdego sezonu jest wyjątkowy ze względu na konferencje prasowe z udziałem Justyny Kowalczyk.
W trakcie konferencji nagrody co roku otrzymują młodzi zawodnicy, którzy zajmują czołowe miejsca w klasyfikacji generalnej cyklu. Warto podkreślić, że do najlepszych trafiają stypendia i nagrody rzeczowe, a do klubów, które zajęły miejsca od pierwszego do dziesiątego w klasyfikacji drużynowej komplety sprzętu sportowego. Poszerzanie bazy sprzętowej klubów to kolejny ważny cel programu - w sezonach 2010-2013 ufundowano 400 kompletów profesjonalnego sprzętu sportowego do uprawiania narciarstwa biegowego. Narty, zapięcia, buty i kije trafiły łącznie do 17 klubów. – Jestem zaszczycona, że mogę być patronką tego programu. Gratuluję wszystkim młodym biegaczom, którzy się tutaj znaleźli, bo to oznacza, że świetnie biegaliście. Jest to dobry moment, żeby tego wszystkiego nie zaprzepaścić – powiedziała Justyna Kowalczyk podczas kwietniowej konferencji prasowej podsumowującej sezon 2013.

W sezonie 2014 Bieg na Igrzyska będzie składał się z dziesięciu dni rywalizacji. Do 10 najlepszych klubów w klasyfikacji generalnej 2014 trafi, tak jak w zeszłym sezonie, 100 kompletów profesjonalnego sprzętu biegowego. 25 zawodników i 5 trenerów z pięciu najlepszych klubów w klasyfikacji generalnej wyjedzie w lecie na tygodniowy wypoczynek do jednego z ośrodków Centralnego Ośrodka Sportu.
 


fot.archiwum

Źródło:  Narodowy Program Rozwoju Biegów Narciarskich „Bieg na Igrzyska”