O NAS

IV sezon ligi WSB - tytuł dla Azerów lub Kubańczyków

Bokserzy Azerbaijan Baku Fires i Cuba Domadores wystąpią w wielkim finale IV sezonu ligi zawodowej WSB. W azerskiej stolicy, gdzie odbędzie się dwumecz 6 i 7 czerwca, obecni będą menedżerowie Rafako Hussars Poland.

Faworytem są debiutujący w rozgrywkach Kubańczycy. W fazie grupowej wygrali 9 z 10 meczów, a jedyną porażkę ponieśli z Rosjanami. Zrewanżowali im się bezdyskusyjnie w półfinale. Z Azerami wygrali 2-krotnie po 3-2. Zespół Baku Fires w grupie B zanotował tylko 5 zwycięstw, ale to wystarczyło do awansu do najlepszej ósemki.

W poprzednich sezonach w World Series of Boxing wygrywały Paris United, Dolce & Gabbana Milano Thunder i Astana Arlans Kazakhstan. Tym razem obrońcy tytułu odpadli w 1/2 finału przegrywając właśnie z Azerami, gospodarzami dwumeczu finałowego.

Wszyscy czterej półfinaliści byli grupowymi rywalami Rafako Hussars Poland. Biało-Czerwoni zwycieżyli w 1 spotkaniu, wygrywając 7 walk i notując słabszy występ niż rok wcześniej, kiedy awansowali do ćwierćfinału z 4 zwycięstwami i 17 wygranymi walkami. W tym sezonie klasa rywali była nieporównywalnie większa, w składach Kuby, Azerbejdżanu, Kazachstanu i Rosji aż roiło się od medalistów największych światowych imprez.

W Sarhadchi Olympic Sport Complex, hali zbudowanej w 2009 roku, gdzie odbędzie się finał, obecnie będą menedżerowie Rafako Hussars Poland - Jarosław Kołkowski i Jacek Szelągowski. Obejrzą walki najlepszych pięściarzy i wezmą udział w kongresie WSB. Wiadomo, że całą ligę czeka szereg zmian. Jednym z tematów będzie kształ kolejnego sezonu. Już wiadomo, że wystąpią w nim Polacy, z Jerzym Baranieckim w roli głównego trenera.

W jakich składach wystąpią finaliści? 1 dnia walki odbywać się będą w wagach -49 kg, -56 kg, -64 kg, -75 kg, -91 kg, w rewanżu -52 kg, -60 kg, -69 kg, -81 kg, +91 kg. W przypadku remisu 5:5 po 2 spotkaniach dojdzie do dogrywki w kategorii -69 kg. Zmierzą się Jauheni Ramaszkewicz i Arisnoydis Despaigne.

Ciekawie zapowiada się m.in. rewanż w -64 kg pomiędzy Gajbatullą Gadzialijewem i Yasnierem Toledo. W składzie gospodarzy jest Mahamed Nurudzinau (-69 kg), który jako jedyny z finalistów boksuje od początku w WSB, od sezonu 2010/11. Jego rekord 7-4.

Dogrywka była potrzeba w zeszłorocznym finale w Kazachstanie. Miejscowy zespół Astana Arlans wygrał 1 mecz 3-2, a w rewanżu przegrał 2-3 z Ukraine Otamans. W dodatkowej walce w wadze -54 kg zwyciężył Bagdad Alimbekow. Rafako Hussars Poland odpadli w ćwierćfinale po dwóch porażkach 1-4 z broniącymi tytułu Dolce & Gabbana Milano Thunder.

Umiejętności, sukcesy i statystyki teraz przemawiają za Cuba Domadores. 10 zawodników zgłoszonych do finału w tym sezonie wygrało 36 z 43 walk. Bilans Azerów wynosi 26-14. Z wieloma z finalistów boksowali polscy zawodnicy m.in. Dawid Jagodziński, bracia Grzegorz i Sylwester Kozłowscy, Mateusz Polski i Damian Kiwior.

Finał Azerbaijan Baku Fires - Cuba Domadores

6 czerwca
-49 kg Magomed Ibijev 1-1 - Yosbany Veitia 7-0
-56 kg Magomed Gurbanow 2-2 - Norlan Yera 0-1
-64 kg Gajbatulla Gadzialijew 5-1 - Yasnier Toledo 5-1
-75 kg Chajbula Musalow 2-0 - Arlen Lopez 0-1
-91 kg Abdulkadir Abdullajew 2-2 - Erislandy Savon 6-0

7 czerwca
-52 kg Elvin Mamiszada 4-1 - Gerardo Cervantes 2-2
-60 kg Albert Selimov 3-1 - Lazaro Alvarez 6-0
-69 kg Mahamed Nurudzinau 1-1 - Roniel Iglesias Sotolongo 4-0
-81 kg Michaił Dauhaliawec 0-2 - Julio Cesar De La Cruz 4-1
+91 kg Arslanbek Machmudov 6-3 - Jose Angel Larduet 2-1

Źródło: Hussars Poland