komunikat prasowy

Informacja prasowa dotycząca realizacji inwestycji Opole II 16 sierpnia 2013

RAFAKO SA podpisało w dniu 13 sierpnia br. dwa ważne dokumenty dotyczące realizacji inwestycji Opole II. Aneks do Umowy na budowę bloków nr 5 i 6 w Elektrowni Opole, określający dodatkowe warunki i termin wydania Polecenia Rozpoczęcia Prac, oraz niewiążący list intencyjny dotyczący udziału Alstom Power sp. z o. o. w projekcie Opole II.

Racibórz, 14.08.2013 r.

INFORMACJA PRASOWA

RAFAKO SA podpisało w dniu 13 sierpnia br. dwa ważne dokumenty dotyczące realizacji inwestycji Opole II. Aneks do Umowy na budowę bloków nr 5 i 6 w Elektrowni Opole, określający dodatkowe warunki i termin wydania Polecenia Rozpoczęcia Prac, oraz niewiążący list intencyjny dotyczący udziału Alstom Power sp. z o. o. w projekcie Opole II.

Zgodnie z aneksem do Umowy na budowę bloków nr 5 i 6 w Elektrowni Opole, dodatkowym warunkiem wydania Polecenia Rozpoczęcia Prac jest uzgodnienie i wdrożenie warunków regulujących relacje pomiędzy Zamawiającym, Generalnym Wykonawcą i/lub Podwykonawcą, a PKO Bankiem Polskim SA, obejmujących m.in. zasady finansowe, warunki i zabezpieczenie płatności oraz gwarancje wykonania umowy. Polecenie Rozpoczęcia Prac może zostać wystawione nie później niż w terminie 24 miesięcy od dnia zawarcia Umowy, lecz nie wcześniej niż 120 dni od daty wystawienia przez Zamawiającego powiadomienia o planowanym wystawieniu Polecenia Rozpoczęcia Prac.

Zgodnie z Umową z dnia 15 lutego 2012, na budowę bloków nr 5 i 6 w PGE Elektrownia Opole SA, oraz późniejszymi Aneksami do Umowy, Konsorcjum wykonawców ma 120 dni na spełnienie wszystkich warunków Zamówienia, w tym przedstawienia gwarancji należytego wykonania. Konsorcjum prowadzi już w tej sprawie zaawansowane rozmowy z instytucjami finansowymi.

Jednocześnie Zarząd RAFAKO SA otrzymał od PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA, zawiadomienie o planowanym na dzień 15 grudnia 2013 roku, terminie wydania Polecenia Rozpoczęcia Prac związanych z rozbudową Elektrowni Opole.

Niewiążący list intencyjny, w którym PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA, RAFAKO SA oraz pozostali członkowie konsorcjum: Polimex-Mostostal SA i Mostostal Warszawa SA, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA oraz Alstom Power Sp. z o.o., zadeklarowały wolę przystąpienia Alstom do projektu budowy bloków nr 5 i 6 w Elektrowni Opole, określa warunki przystąpienia Alstom do realizacji Projektu oraz ustala zakres wprowadzenie niezbędnych zmian w dokumentacji Projektu związanej z przystąpieniem Alstom, do dnia 30 września 2013 roku.

Rafako jest liderem Konsorcjum w skład którego wchodzą także Polimex-Mostostal i Mostostal Warszawa. Konsorcjum zostało wyłonione przez Inwestora do realizacji inwestycji Opole II, polegającej na budowie nowych bloków nr 5 i 6 w Elektrowni Opole.

* * *

RAFAKO S.A. należy do największych polskich firm zajmujących się generalną realizacją instalacji energetycznych, w tym bloków energetycznych. Oferuje generalną realizację bloków energetycznych opalanych paliwami kopalnymi, a w szczególności tzw. wyspy kotłowej, obejmującej kocioł oraz instalacje oczyszczania spalin. RAFAKO S.A. jest również największym w Europie producentem kotłów.

Firma oferuje projektowanie i produkcję szerokiej gamy kotłów, w tym kotłów na parametry nadkrytyczne i kotłów fluidalnych oraz urządzeń ochrony środowiska. Ponadto świadczy różnorodne usługi serwisowe, począwszy od diagnostyki poprzez naprawy, remonty, dostawy części zamiennych aż po kompleksowe modernizacje kotłów i urządzeń towarzyszących.

W dziedzinie ochrony środowiska projektuje, wykonuje i realizuje pod klucz instalacje odsiarczania spalin, instalacje redukcji tlenków azotu oraz urządzenia odpylające jak również instalacje do termicznej utylizacji odpadów oraz do spalania biomasy.

RAFAKO S.A. dostarczyło kotły dla niemal wszystkich krajowych elektrowni zawodowych oraz setki jednostek dla energetyki przemysłowej w Polsce. Blok energetyczny, przekazany do eksploatacji w 2011 roku, w Elektrowni Bełchatów, o mocy 858 MW, w ramach którego RAFAKO S.A. wybudowało tzw. wyspę kotłową obejmująca kocioł, elektrofiltr oraz instalację odsiarczania spalin jest najpotężniejszą jednostką opalaną węglem brunatnym na terenie Polski o najwyższej „sprawności netto” w kraju (wynoszącej około 42%).

Firma posiada referencje w szeregu krajów Europy i Azji, w tym w Chinach, Turcji, Indiach, Jugosławii, Niemczech, Francji, Szwajcarii, Belgii, Czechach i w Skandynawii. Spełnia wymogi norm ISO-9001 i ISO-14001, ISO-18001, EMAS oraz wymagania Dyrektywy Unii Europejskiej w zakresie urządzeń i elementów ciśnieniowych. RAFAKO S.A. posiada uprawnienia i certyfikaty wg uznanych norm i przepisów polskich i zagranicznych, w tym UDT, ASME, TRD i innych.

RAFAKO S.A. od 2012 roku należy do Grupy Kapitałowej PBG.

« WSTECZ