komunikat prasowy

I Mistrzostwa Polski Energetyków w Półmaratonie 1 września 2015

W niedzielę, 30 sierpnia, w ramach I RAFAKO Półmaraton Racibórz odbyły się I Mistrzostwa Polski Energetyków w Półmaratonie. W imprezie wzięto udział 46 reprezentantów szeroko pojętej branży energetycznej, w tym grupa z RAFAKO S.A, która zdobyła pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej. Sportowcy zatrudnieni w raciborskiej firmie rywalizowali także o Puchar Prezes RAFAKO S.A. w Półmaratonie. Partnerem I Mistrzostw Polski Energetyków w Półmaratonie była Federacja Sportowa „Energetyk”.


30 sierpnia  na starcie I Mistrzostw Polski Energetyków w Półmaratonie stanęło 46 biegaczy reprezentujących szeroko pojętą branżę energetyczną. W zmaganiach na dystansie 21 097,5 metrów (trasa miała atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki)  uczestniczyli m.in. przedstawiciele firm TAURON, PGE Elektrownia Opole, PAK SERWIS, ECOL, Eneregtyka Solarna ENSOL, PKP Eneregtyka ZE PAK, Energoprojekt- Katowice, ZRE KATOWICE, CBKK oraz RAFAKO S.A. Zawody odbywały się w Raciborzu, gdzie Spółka ma swoją siedzibę. 
 
Półmaratończycy mieli przed sobą nie lada wyzwanie: w dniu biegu panowała bardzo wysoka temperatura. Organizatorzy I RAFAKO Półmaraton Racibórz, w ramach którego rozegrano  zawody dla eneregtuków, zadbali o wszystkich sportowców, m.in. poprzez rozstawienie na trasie kurtyn wodnych i zabezpieczenie dużej liczby punktów nawadniania.
 
Energetycy na trasie półmaratonu
 
- Niedawno  drużyna RAFAKO zajęła wysokie miejsce w Mistrzostwach Polski Energetyki w Triathlonie. Bardzo kibicuję naszym sportowcom i cieszę się, że pokazują innym rafakowcom, a przede wszystkim społeczności lokalnej, że warto prowadzić aktywny tryb życia - mówiła Prezes Zarządu RAFAKO i Dyrektor Generalna tej firmy, Agnieszka Wasilewska-Semail, która strzałem z pistoletu startowego dała sygnał do biegu półmaratończykom. Biegacze mieli do pokonania 2 pętle ulicami Raciborza.
 
Pierwsze miejsce Mistrzostw Polski Eneregtyków w Półmatonie, w klasyfikacji  kobiet, zajęła Agnieszka Rębisz z firmy Energetyka Solarna ENSOL, druga była Danuta Cwynar reprezentująca RAFAKO S.A., a na trzecim miejscu podium stanęła Ewa Lampa (Eneregoprojekt-Katowice S.A.).
 
Najlepszym półmratończykiem wśród energetyków okazał się Dariusz Starzyński reprezentujący PKP Energetykę, drugie miejsce zajął Jacek Seweryn (ZRE Katowice), trzeci był Jarosław Glinkowski, przedstawiciel ZE PAK. 
 
W klasyfikacji drużynowej mistrzostw zwyciężył zespół RAFAKO, drugie miejsce zajęła drużyna Eneregtyki Solarnej ENSOL, na trzecim miejscu podium uplasowali się przedstawiciele PAK SERWIS.
 
Co więcej, biegacze z firmy RAFAKO S.A. walczyli także o I Puchar Prezes RAFAKO S.A w Półmaratonie. To cenne trofeum zdobyła Danuta Cwynar, która była najlepsza wśród kobiet. Najszybszym rafakowcem był z kolei Jan Wilczek. 
 
Zdobywcy pierwszych sześciu miejsc odbierali nagrody z rąk Agnieszki Wasilewskiej-Semail, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalnej RAFAKO S.A. oraz Krzysztofa Burka, Wiceprezesa Zarządu RAFAKO S.A. i Dyrektora ds. Handlowych.
 
- Trudno mi określić czy trasa była ciężka czy nie, ponieważ na pewno każda ma swoją specyfikę. Trzeba było ją pokonać i to zrobiliśmy. Wszyscy mieli te same warunki. Co więcej, dzisiejszy półmaraton był moim pierwszym w życiu - podkreślał Łukasz Kocurek z RAFAKO S.A., który wraz z Pawłem Klinikiem i Janem Wilczkiem sięgnął po złoto w rywalizacji drużynowej energetyków.
 
 - Nie wiem kto był odpowiedzialny za poszczególne części, ale chylimy czoła przed osobami, które odpowiadały za przebieg tej imprezy. Braliśmy już udział w różnych tego typu przedsięwzięciach, nie tylko biegowych ale także rowerowych i zgodnie twierdzimy, że I RAFAKO Półmaraton Racibórz odbył się na bardzo wysokim poziomie. Począwszy od rejestracji zawodników, punktów nawadniania, kurtyn wodnych po grupy dopingujące i orkiestrę na trasie– dodał Ł. Kocurek.
 
Warto odnotować, że wspomnianą orkiestrą uskrzydlającą wszystkich startujących w półmaratonie była Zakładowa Orkiestra Dęta RAFAKO. 
 
- Teraz, kiedy już ochłonęliśmy nieco po zawodach, zadowoleni jesteśmy przede wszystkim z zajęcia pierwszego miejsca na podium w drużynówce. Co do samej imprezy to uważam, że jak najbardziej warto takie akcje organizować - powiedział z kolei Paweł Klinik. Rafakowiec przyznaje, że miał nadzieję na lepszy wynik indywidualny, ale upał był zbyt mocny i biegło się bardzo ciężko. - Pogoda mocno dała nam popalić, było zdecydowanie za gorąco.  Oczywiście, amatorzy tego sportu mówią, że w każdej pogodzie można biegać, ale wysokie temperatury nie pozwalają na bicie rekordów. Organizacja biegu natomiast była rewelacyjna, na bardzo, bardzo wysokim poziomie, tym bardziej, że to była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście oraz I Mistrzostwa Polski Energetyków w Półmaratonie. Doskonały pomysł i czas, w którym się one odbywały. Za tydzień obchodzimy dzień Energetyka w RAFAKO, od września rozpoczynającą się maratony. Dla nas, biegaczy, to świetne połączenie obchodów z porządną rozgrzewką przed maratonami, w których zamierzamy startować – powiedziała po starcieMagdalena Woskowska, reprezentująca RAFAKO S.A., która na swoim koncie ma udział w wielu biegach długodystansowych. 
 
Zwycięzca zmagań o Puchar Prezes RAFAKO S.A., Jan Wilczek, to kolejny doświadczony biegacz pracujący w RAFAKO. - Biegam już kilka lat i są to maratony, półmaratony, trasy 10 km. Mogę śmiało powiedzieć, że startuję na wszystkich dystansach. Wracając do dzisiejszego biegu to był on wyczerpujący ze względu na temperaturę. Dla mnie było zdecydowanie za ciepło. Szczerze jednak powiem, że dzięki temu wyciągnąłem wnioski i następnym razem, przy takiej pogodzie, inaczej rozłożę swoje siły -  podkreślił.
 
- Impreza genialna, trasa także, oczywiście pomijając doskwierający upał, który znacznie utrudniał jej przemierzanie. Pochwalić muszę kibiców, którzy niesamowicie motywowali i dopingowali uczestników. Poza tym liczba punktów nawadniania była idealna, w każdej chwili można było się napić - powiedziała Gabriela Sobczyk z RAFAKO S.A., która na długich dystansach biega już od dziesięciu lat. 
 
Charytatywny „Bieg dla Magdy”
 
Zanim na trasie pojawili się półmaratończycy, wszyscy chętni mogli wziąć udział w specjalnym, „Biegu dla Magdy” na dystansie 400 metrów. Wydarzenie poprzedziło I RAFAKO Półmaraton Racibórz i wpisało się w jego charytatywny wymiar. Zarówno w tej krótkiej rozgrzewce biegowej, jak i półmaratonie udział wzięli członkowie Fundacji Spartanie Dzieciom - największej polskiej grupy biegaczy, którzy poprzez swój udział w takich imprezach pomagają chorym i niepełnosprawnym dzieciom. Spartanie biegli w charakterystycznych strojach starożytnych wojowników i zbierali do puszek pieniądze na leczenie Magdy Główki z Raciborza. Ta cierpiąca na dziecięce czerokończynowe porażenie mózgowe 15-letnia raciborzanka jest córką Bartosza Główki, technologa pracującego w RAFAKO S.A., prywatnie zapalonego biegacza, który pokonał najpierw 400 metrów „Biegu dla Magdy”, a następnie przebiegł półmaraton.
 
 - Było bardzo gorąco, ale na szczęście było dużo kurtyn wodnych na trasie. To mój drugi półmaraton, jestem zadowolony, że go ukończyłem; zwłaszcza przy tym upale i z kontuzją kolana. To był mój priorytet, żeby ukończyć bieg dla córki - mówił Bartosz Główka na mecie półmaratonu.
 
Jednym z 37 Spartan, którzy wzięli udział w raciborskim święcie biegowym był Adam Król, na co dzień pracownik PGE Elektrowni Opole  - To rewelacyjne wydarzenie. Super trasa, super bieg i świetni kibice. Już nie wspomnę o orkiestrze i grupach dopingujących, które dodawały sił w trakcie pokonywania drogi - tak A. Król opisywał raciborski półmaraton. Widowiskowe stroje Spartan przyciągają uwagę, ale utrudniają także bieg. Niewygodny jest zwłaszcza hełm, który ogranicza pole widzenia i stanowi dodatkowy ciężar. - Przy takiej pogodzie jak dziś, czyli w upale, bieganie w stroju jest naprawdę bardzo trudne, jednak nie ma niczego piękniejszego niż uśmiech rodziców dziecka, dla którego to robimy To rekompensuje nam zmęczenie. Zachęcam wszystkich do przyłączenia się do Spartan – namawiał.
 
W „Biegu dla Magdy” nie mogło zabraknąć także silnej reprezentacji raciborskiej firmy. Rafakowcy przebiegli 400 m ubrani w charakterystyczne służbowe kaski. W wydarzeniu uczestniczyli także Prezes Agnieszka Wasilewska-Semail, jak i Wiceprezes Krzysztof Burek. 
 
 - Dla mnie jest to pewnego rodzaju wysiłek, ale ważna jest intencja. Bardzo nam miło, że możemy wesprzeć te działania tym bardziej, że są one związane z pracownikiem naszej firmy - mówił wiceprezes Krzysztof Burek na mecie „Biegu dla Magdy”.
 
Dla Magdy pobiegli  także sportowcy wspierani przez RAFAKO - Ewa Bugdoł, siedmiokrotna Mistrzyni Polski w Triathlonie na dystansie długim i Igor Jakubowski, bokser RAFAKO Hussars Poland, aktualny Wicemistrz Europy Seniorów w wadze ciężkiej.  
 
Organizatorem I RAFAKO Półmaraton Racibórz było Miasto Racibórz oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Raciborzu. 
 
 
WYNIKI I MISTRZOSTWA POLSKI ENERGETYKÓW W PÓŁMARATONIE
Klasyfikacja generalna mężczyzn:
I. Starzyński Dariusz (PKP Energetyka)
II. Seweryn Jacek (ZRE Katowice)
III. Glinkowski Jarosław (ZE PAK)
IV. Stąpor Sławomir (TAURON)
V. Rębisz Mariusz (Energetyka Solarna ENSOL)
VI. Wilczek Jan (RAFAKO S.A.) 
 
Klasyfikacja generalna kobiet:
I. Rębisz Agnieszka (Energetyka Solarna ENSOL)
II. Cwynar Danuta (RAFAKO S.A.)
III. Lampa Ewa (Energoprojekt -Katowice S.A.)
IV. Woskowska Magdalena (RAFAKO S.A.)
V. Glinkowska Małgorzata (ZE PAK)
VI. Sobczyk Gabriela (RAFAKO S.A.) 
47 
Klasyfikacja drużynowa:
I. RAFAKO S.A.
II. Energetyka Solarna ENSOL
III. PAK SERWIS
IV. TAURON
V. PGE ELEKTROWNIA OPOLE 
 
WYNIKI ZAWODÓW O PUCHAR PREZES RAFAKO S.A. 
 
Klasyfikacja kobiet
I. Cwynar Danuta
II. Woskowska Magdalena
III. Sobczyk Gabriela 
 
Klasyfikacja mężczyzn
I. Wilczek Jan
II. Klinik Paweł
III. Kocurek Łukasz
IV. Kędzior Piotr
V. Jeremicz Krzysztof

VI. Bulenda Grzegorz  

ZOBACZ WSZYSTKIE